Lopatkovec – Nenáročná rostlina na Pěstování, Přesazení i Zalévání

Lopatkovec neboli toulcovka, latinsky Spatifyllum, je nenáročná rostlina s bílými květy. Úřad NASA prokázal i její účinky pro čištění vzduchu. Je třeba hlídat potřebné množství vody, výživnou půdu a dostatek slunečního světla. Pak vám bude tato pokojová rostlina krásně kvést.

Pěstování lopatkovce

Udržujte relativně stálou teplotu a vlhkost. Lopatkovec dejte do teplé místnosti v blízkosti okna, ale ne na přímé slunce. Vhodné je okno směřující na sever nebo na západ. V chladnu a na slunci listy hnědnou a svraští se. V létě jej můžete dát do stínu ven.

Přesazujeme lopatkovec

Pokud začne lopatkovec vyžadovat časté zalévání, bezdůvodně mu zežloutnou listy, nebo mu začnou kořeny vyčnívat nad povrch, je čas jej přesadit. Stačí interval jednou za 1 až 2 roky. Použijte květináč v průměru asi o 5 cm větší než původní. Lopatkovec nepotřebuje květináč širší než 25 cm. Vhodný je květináč keramický, hliněný i plastový. Musí mít ale vždy drenážní otvor na dně pro odvádění vody.

Jaký použít substrát

Vyberte zeminu na bázi rašeliny obsahující kompostovanou kůru a písek nebo perlit. Měla by být lehká, vzdušná a propustná. Můžete zvolit substrát na pokojové rostliny. Přesaďte rostlinu do nového květináče na povrch nové půdy, obsypte kolem substrátem a jemně zeminu přitlačte. Rostlinu zalijte. Jakmile se voda vsákne a substrát slehne, dosypte jej. Zemina by měla sahat do výšky asi 1 až 2 cm pod okraj květináče. Rostlinu lze opatrně rozdělit bez poškození kořenů a rozsadit do dvou květináčů.

Jak zalévat lopatkovec?

Rostlinu dostatečně zalévejte. Substrát nesmí být vysušený, ale nenechávejte v misce vodu. Nedostatek vody způsobí vadnutí a přebytek zase uhnívání kořenů. Zalévejte jednou týdně, jakmile půda vyschne. Během týdne rostlině několikrát pokropte listy vodou z rozprašovače. Lopatkovci prospívá vysoká vlhkost, jako je v tropických pralesích.

Péče o Spathiphyllum

Odstřihávejte z rostliny nezdravé a poškozené listy, ať se rostlina nevysiluje. Prostříhávání není nutné. Používejte ostré nůžky a stříhejte co nejníže půdě. Se zvadlými listy se snažte odstranit co nejmenší množství zdravé rostlinné tkáně. Hnědé nebo uvadající listy mohou naznačovat, že jste rostlinu zapomněli zalít, nebo je přelitá. V případě výskytu škůdců či houbových chorob použijte insekticid nebo doma vyrobený přípravek. Rozmíchejte lžičku rostlinného oleje, lžičku mýdla z přírodních tuků a 3 lžičky kajenského pepře v litru teplé vody. Dejte vše do rozstřikovací lahve a rostlinu postříkejte.

Jak a kdy přihnojovat toulcovku

Rostlinu hnojte jen velice opatrně. Hnojiva nejsou nezbytně nutná. Pro větší květy můžete rostlinu přihnojit, ale dejte si pozor, abyste ji nepřehnojili. Použijte standardní hnojivo na pokojové rostliny a zřeďte jej na polovinu až čtvrtinu doporučované dávky. Hnojte jednou měsíčně na jaře a v létě. Známkou přílišného hnojení jsou zelené květy, které nezbělají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.