Jak vybrat motorovou pilu? Vše, co potřebujete vědět!

Motorové pily jsou si na pohled hodně podobné. Je třeba ale při jejich výběru sledovat zejména objem a sílu motoru, způsob provedení, ergonomii při držení, délku lišty a její vybavení. Poradíme vám, na jaké vlastnosti motorové pily se při jejím výběru zaměřit. 

Hobby motorová pila

Hobby motorová pila s motorem do 45 cm³ má v jádru plastovou skříň s klikovým mechanismem s připevněným válcem motoru. Skříň se může teplem po čase zkroutit a je vhodnější zvolit kovovou skříň. Pily nemají seřiditelné olejové čerpadlo. Při startu se používá nastřikovač paliva v podobě benzínu s příměsí oleje. Hodí se pro drobné práce na zahradě.

Farmářská motorová pila

Farmářská motorová pila s motorem do 60 cm³ už mívají skříň motoru z lehkých slitin. Většinou mají i seřiditelné olejové čerpadlo a jsou vybaveny kovovými pružinami pro tlumení vibrací. Výhodou je vícekanálová vyplachovací technika vhodná pro lepší mísení paliva se vzduchem. Tím se snižuje spotřeba paliva a současně se zvyšuje točivý moment motoru. Řezací lišta mívá délku do 45 cm.

Profesionální motorová

Profesionální motorová pila s motorem až do 120 cm³ má skříň motoru z lehkých slitina dekompresní ventil pro odlehčený start. Výhodou jsou prstencová řetězová kola. Lišta jsou dlouhé 45 cm a delší. 

Na co se zaměřit při výběru motorové pily

Výhodné jsou i lehké profesionální pily s malým obsahem motoru. Dlouhá lišta u pily se slabým motorem vám může přinést potíže při tření mezi řetězem a lištou se snížením výkonu i životnosti motoru. Kromě benzínové pily můžete zvolit i řetězovou elektrickou pilu, která je levnější, lehčí, snadno se udržuje, má lehčí start, nižší hlučnost i vibrace a snadno se s ní manipuluje. Musíte mít ale v dosahu elektrickou síť a dát si pozor na kabel. Nedoporučuje se s ní pracovat za mokra a v dešti.

Jak vybrat motorovou pilu

Na drobné práce, jako je řezání dřeva na topení či prořezání stromků vám stačí třeba elektrická pila Hecht s příkonem 1 800 až 2 400 W nebo benzínová hobby pila typu se zdvihovým objemem motoru alespoň 45 cm³. Na kácení menších stromů zvolte motorovou farmářskou pilu. Hodit se vám může i elektrická vyvětvovací pila s teleskopickou rukojetí na prořezávání stromů. Pokud zvolíte multifunkční stroj 3 v 1, získáte pomocníka na plotostřih, vyvětvovací pilu i vyžínač. Výměna pracovního nástroje je velmi snadná. Každý nástroj je osazen na hřídeli, kterou snadno nasadíte a zajistíte ve spojce pod madlem. Součástí dodávky je i prodlužovací hřídel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.