Výsadba ovocných dřevin – Podzim je ideální čas

Podzimní je ideální čas pro vysazování dřevin. V druhé polovině října je třeba si důkladně rozmyslet, kolik místa budou do budoucna stromy potřebovat a jakou odrůdu je třeba zvolit do vaší zahrady. V říjnu lze sázet živý plot, okrasné i ovocné keře i stromy.

Před samotnou výsadbou stromku je třeba udělat hned několik úkonů. Pokud jste si koupili prostokořenný stromek, neměli byste jej hned dávat do země. Nejprve jej ponořte do vody a nechte jej tam minimálně 2 hodiny, ale klidně i přes noc. Pak je třeba zkrátit kořeny tak, aby směřovaly směrem k zemi. Korunu stromu si buď nechte upravit přímo u prodejce, nebo ji raději nechte tak, jak je. Zkracování koruny je vhodnější provést až na jaře.

Tip: Jak zasadit, pěstovat a hnojit kanadské borůvky?

Jak dodržovat rozestupy

Vzdálenost jamek mezi stromy se vždy odvíjí od zvolené odrůdy a velikosti koruny stromu. Ořešáky a třešně mají mnohem větší a širší korunu, proto mezi stromy nechte volný prostor 10 až 12 m. Jabloně a hrušně se více rozrůstají, proto jim mezi sebou nechte prostor alespoň 6 m. Tvarovaným stromkům a zákrskům stačí ponechat rozestup 2 m. Pokud budete stromy sázet do ovocných stěn, stačí mezi nimi ponechat vzdálenost 1,5 m. Mezery mezi stromy lze využít k výsadbě rybízu či angreštu.

Než začnete sázet

Mladé stromky nemají silný kmen a je dobré k nim při sázení dát vhodnou oporu. Tu byste měli zatlouct do jámy ještě před tím, než do ní následně zasadíte strom, abyste nepoškodili kořeny. Jámu je třeba nejdříve řádně upravit. Vykopání jámy klidně můžete provést dříve, třeba již v září. Okraje stihnou povolit, zemina bude měkčí a strom mnohem lépe do zimy zakoření. U jednotlivých stromů se vždy liší hloubka i velikost jámy odvíjí i podle velikosti kořenového systému. Těsně před vysazením jámu nejdříve důkladně prolijte vodou a počkejte, až se voda vsákne do půdy.

Výsadba stromů i keřů

Strom sázejte po krček a počítejte se slehnutím půdy. V momentě, kdy vsadíte stromek do jámy, dejte k jeho kořenům zeminu spolu s uleželým kompostem. Vyhněte se přímému hnojení chlévským hnojem. Můžete požít i k tomu určená průmyslová hnojiva. Do půdy je vhodné přidat také draselnou sůl. Než půda kolem stromu slehne, dopřejte stromu pevnou oporu. Po výsadbě dbejte na důkladnou a pravidelnou zálivku. U nově zasazených stromů také doporučujeme vytvořit ochranu z pletiva kolem kmene proti okusu zvěří.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.