Jak zasadit, pěstovat a hnojit kanadské borůvky?

Kanadské borůvka pochází ze Severní Ameriky, ale dobře plodí i v našich podmínkách. Poradíme vám, jak na to.

Slunná poloha

Důležitý je správný výběr stanoviště. Vybírejte místo na sluníčku, kam svítí slunce po většinu dne. Borůvky pěstované v polostínu jsou sice menší a méně chuťově výrazné než ty, které rostou a zrají přímo na slunci, ale do lesa pod stromy na ně také chodíme. Při výsadbě nezapomeňte, že borůvky jsou rostliny z části cizosprašné, proto je třeba vedle sebe zasadit více keříků pro větší úrodu.

Tip: Vše o pěstování rajčat

Kyselá půda

Aby kanadské borůvky dobře rostly a plodily, je nutná kvalitní půda. Borůvky patří mezi vřesovcovité rostliny, které potřebují kyselejší prostředí. Rostlinám svědčí půda s PH 3,5 až 4,5. To berte na zřetel již při samotné výsadbě. K tomu, abyste zjistili kyselost půdy, postačí speciální papírky, které zakoupíte v zahradnických potřebách. Pokud je vaše půda dostatečně kyselá, můžete rovnou sázet.

Jak zjistit správné PH půdy

Pokud jsou naměřené hodnoty PH nízké, zahradnickou půdu je třeba vyměnit ideálně za rašelinu. Na místě, kde budete borůvky sázet, vykopejte jámu asi 80 cm širokou a 50 cm hlubokou. Stávající půdu nahraďte kvalitní rašelinou nebo přímo zakoupeným speciálním substrátem. Efekt umocníte přidáním koňského hnoje nebo přidáním vyzrálého, kvalitního kompostu na dno jámy.

Vydatná zálivka

Borůvky milují slunce, ale sucho jim příliš nesvědčí. Keříkům kanadských borůvek proto dopřejte opravdu dostatečně bohatou zálivku. Ta je velmi důležitá zejména před sklizní. Čím víc vody borůvkám před sklizní dopřejete, tím větší plody budete sklízet.

Hnojení kanadských borůvek

Kromě bohaté zálivky, potřebují kanadské borůvky i pravidelné hnojení. Rašelina je na minerální látky dost chudá a výživu je třeba dodat borůvkám jinak. Ideální volbou je použití speciálních tekutých hnojiv, určených přímo pro borůvky nebo jiných hnojiv bez obsahu chloru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.