Pomůže nátěr proti plísni?

Plísně se mohou objevit ve starých chalupách, ale i v novostavbách a bytech. Zbavit se jich lze pomocí různých nátěrů. Je třeba současně odhalit důvody jejich vzniku a odstranit i je.

Plísně na stěnách jsou odpudivé na pohled a pokazují na potíže s izolací a vlhkostí. Vdechování karcinogenních spór vyvolává vážné zdravotní potíže. Chemickými prostředky lze postříkat nebo natřít plesnivějící zdi. Problém plísní je ale složitější a je třeba odstranit důvod vzniku. Na likvidaci plísní na zdi v chodbě či v koupelně použijeme Savo, nátěry proti plísni, sekání omítky, bourání nebo podřezání zdí a zateplení fasády. Nejlepší variantou je vhodně kombinovat uvedené kroky a vytvořit opatření na omezení vlhkosti v domě.

Tip: Jak vymalovat obývací pokoj?

Příčiny a likvidace plísní

Určitě musíme větrat a vysoušet. Vzniku plísní pomáhá kombinace vysoké vlhkosti, chladu, nedostatek proudění vzduchu, ale i promrzání obvodového zdiva. Na studené vnitřní zdi kondenzuje vodní pára a vzniká plíseň. Kondenzaci prostupující vlhkosti může způsobit zatékání vody do fasády či vlhkost, která proniká špatně odizolovanou zdí od zvýšeného terénu. Růstu plísní se dá zamezit zateplením fasády, dodatečnou hydroizolací, odstraněním zatékání a obnovou vnitřní omítky v místech výskytu plísně.

Kde začít s likvidací

Prvním krokem je použití nátěrů a snížení vlhkosti. Více topte a přitápějte pro vysoušení, pravidelně větrejte a použijte větráky. Dobré jsou rekuperační jednotky, jsou však poměrně nákladné. K větrání a vysoušení přidejte i chemii. Savo proti plísním po nastříkání vytvoří žluté skvrny, které je nutné omést či vysát. Pak stěnu ošetřete fungicidním prostředkem, fungicidní prostředky přidejte i do nátěrové hmoty popřípadě omítky a vymalujte protiplísňovým nátěrem, jako je třeba Primalex Mykostop.

Jak je to se Savem

Opakované používání Sava po odpaření vody v omítce vysráží sůl a zvýšená koncentrace podpoří opětovné vlhnutí zdi a tvoření plísně. Pak je třeba oklepat omítku. Savo nemá preventivní účinky a pro dlouhodobé řešení je nutné použít fungicidní penetraci, protiplísňové malířské nátěry a další opatření. Protiplísňové nátěry obsahují biocidní látky, které zničí většinu plísní, řas a mechů. Nemají negativní účinky na zdraví, mají mírné izolační účinky a zvyšují povrchovou teplotu plochy. Na povrchu vytvářejí neprodyšnou vrstvu pro vodní páry a nepropouští vodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.