Jak pěstovat rajčata? Vše co potřebujete vědět

Pokud vám nechutná beztvará hmota ze supermarketů, která asi v životě neviděla slunce, je nejvyšší čas vypěstovat si vlastní plody. Sladká chuť a vůně domácích rajčat, mimochodem jedné z nejzdravějších plodů, skvěle chutná jen když zraje na slunci. Vitamin C u plodů vyzrálých na slunci dosahuje až 300 mg na 1 kg. Dále je to provitamin A, vitamin PP, E, B6 a B12.

Jak pěstovat rajčata

Rajče patří mezi teplomilné rostliny a má rádo slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Nevysazujete je na záhon po lilkovitých rostlinách, jako brambory, papriky, lilek a po rajčatech. Milují hnojení statkovými hnojivy, proto je řadíme do 1. tratě. Důležitý je obsah fosforu a vápníku v půdě. Dusíkaté hnojení dělte na 2 části. První při základním hnojení na jaře a druhé v počátku tvorby prvních plodů o velikosti 2 cm. Velikost plodů pak příznivě ovlivní zásoba draslíku v půdě.

Tip: Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Výsadba sazenic

Výsadbu do volné půdy provádíme, až odezní jarní mrazíky, tedy asi v druhé polovině května. Rostliny nesázejte moc hluboko, kořenový bal nedávejte hlouběji než 10 cm, zem je ještě nevyhřátá. Rostlinu sázejte šikmo a zeminou zahrňte ještě 10 až 15 cm lodyhy, kde se vytvoří další kořenový systém umožňující lepší příjem živin a vody. V průběhu vegetace pravidelně vyštipujeme rostlinám boční výhony a hlavní výhon vyvazujeme k opěrné konstrukci.

Pěstování rajčat v pytlích

Pěstování v plastových pytlích je možné tam, kde není záhon, nebo chceme dosáhnout ranější sklizně. Vhodné jsou silné pytle s ustřihnutým rohem, kdy může odtékat přebytečná voda. Do pytle dejte kvalitní substrát, rostliny zasaďte jako u venkovní výsadby a pak vyvažte k opěrnému kůlu. Při tomto způsobu pěstování se z půdy často rychle odčerpá vápník a plody mají suché hnědé skvrny proti stopce, tzv. suchá skvrnitost z nedostatku vápníku. Během vegetace rostliny přihnojujte vápenatými hnojivy.

Balkónová a cherry rajčata

Mohou to být rajčata keříčková a převislá, která není nutné vyvazovat ani vyštipovat. Pěstovat v květináčích a truhlících lze na balkonech a okenních parapetech. Daří se tak drobnoplodým odrůdám typu cherry s nízkým vzrůstem. Pak je možné pěstování převislých odrůd, kterým se tak dobře daří. Při výsadbě vysypte dno nádoby drenážní vrstvou pro odvod přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu. Pěstování v plastových záhonech využijete na dvorky, terasy a balkony. Zde pěstujeme kvůli malé vrstvě zeminy keříčkové odrůdy velkoplodé i cherry rajčata.

Rajčata pěstovaná ve fóliovníku, skleníku či na záhoně

Pěstování ve skleníku či fóliovníku zaručí ranější sklizeň a lze sem rajčata vysadit dříve. Rostliny budou v dobré kondici, protože jim nebude pršet na listy. Výkyvy teplot a deště jsou příčinou vzniku plísně bramborové. Při pěstování ve skleníku je třeba pravidelně větrat, zajistit přístup hmyzu pro opylování květů. Je třeba také rajčata zásadně zalévat ke kořenům a nesmáčet listy. Proti plevelům pěstujte rajčata na černé netkané textilii. Na klasickém záhonu můžeme díky vysoké vrstvě zeminy a vyvázání rostlin pěstovat klasické tyčkové odrůdy. Šířka záhonu má být asi 1,5 m, ať lze rostliny ošetřovat ze všech stran. Výška záhonu je ideálně 80 až 100 cm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.