Jak vybrat prostěradlo? Stačí 3 jednoduché kroky

Postel

Chystáte si nakoupit prostěradla do zásoby a nevíte, pro jaké se rozhodnout? Přinášíme stručného průvodce výběrem prostěradel. Postupujte ve 3 jednoduchých krocích a neuděláte chybu. 

Napínací vs plachtové prostěradlo

Nejprve si pojďme ujasnit, jaký typ prostěradla potřebujete. Máte raději napínací nebo plachtové prostěradlo? Napínací patří mezi nejčastěji kupované druhy. Snadno se natahují a nemačkají se. Druhý typ je klasika, kterou si možná pamatujete z dětství. Přehodí se přes matraci a zajistí se pomocí uzlů nebo spínacího špendlíku. Je s ním sice trochu větší práce, za to skvěle drží na místě.

Vyberte správný materiál 

Prostěradla se vyrábí ze spousty materiálů. Dávno už neplatí, že musíte mít pouze bavlněné. A ač bavlna patří mezi jedny z nejoblíbenějších, i ostatní druhy mají co nabídnout. Pojďme se na ně podívat.

  • Bavlněná prostěradla: K dostání jako plachty i napínací. Bavlněná prostěradla se vyrábí z čisté bavlny. Jsou odolná (lze prát na vysoké teploty) a dobře sají vlhkost. Prodávají se za příznivé ceny. Navíc je užijete po celý rok. K dostání jsou nejen v klasické bílé, ale i spoustě dalších barev, dokonce se vzory. Vhodné pro alergiky a astmatiky.
  • Jersey prostěradla neboli prostěradla ze žerzeje: Tato pletenina se vyrábí z bavlny. Nemačkají se, a proto je nemusíte žehlit. Oceníte je zejména v létě, jelikož jsou prodyšná a odvádí vlhkost. Do růžova se na nich ale vyspíte i v zimě.
  • Mikroplyšová prostěradla: Také prostěradla z mikroplyše patří mezi hypoalergenní. Hodí se hlavně na zimní období a do chladu, protože jsou huňatá a krásně hřejivá. Pokud jste příznivci přírodních materiálů, pak vás mikroplyš nepotěší, je to totiž syntetika. Za to se skvěle udržuje, rychle schne a nemusí se žehlit. K dostání ve všech barvách, většinou však bez vzorů.
  • Saténová prostěradla: Satén patří mezi luxusní materiály. Má skvělé vlastnosti, lze v něm spát jak v létě, tak v zimě. Bohužel je dražší. Dejte si také pozor na to, aby to byl satén pravý, tedy z hedvábí, nikoliv s příměsí syntetiky. V takovém byste se jen potili, navíc se snadno potrhá. Barvy saténových prostěradel jsou výrazné, krásně syté a bohaté.
  • Prostěradla z lnu: Len je skvělý materiál, který se v poslední době opět dostává na výslunní. Odpuzuje prach a je antibakteriální. Navíc nenasává pachy z okolí. V létě příjemně ochladí. Vydrží vám dlouhá léta, je totiž opravdu odolný. Většinou nemá tak výrazné a syté barvy, za to má originální vzhled, který si zamilujete.

Jak změřit velikost?

Základem je přeměřit matraci. Pamatujte, že u plachty je potřeba počítat s přesahem zhruba cca 20 cm na všech stranách. Prostěradla s napínací gumou se prodávají přesně na míru, přesah neřešte. Většina prostěradel se dělá na matrace o výšce 20 cm. Pokud máte vyšší, zohledněte to při nákupu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.