Jak zařídit koupelnu pro rodinu s malými dětmi

koupelna pro rodinu s dětma

Když čekáme miminko, pořizujeme postýlku, vybavujeme pokojíček a hledáme nejlepší pleny. Málokterý prvorodič však pomyslí na to, jak pro dítě uzpůsobit koupelnu. V tomto článku vám poradíme, co v koupelně upravit, než se potomek narodí a během prvních let jeho života. 

Vana nebo sprchový kout? 

Pokud jste teprve ve fázi rekonstrukce nebo hrubé stavby malé koupelny, pravděpodobně řešíte věčné dilema ohledně zařízení koupelny: vana versus sprchový kout. Jednoduchá odpověď bohužel neexistuje. 

Většina lidí si však obojí pořídit nemůže a je to naprosto v pořádku. V tom případě doporučujeme se řídit svými potřebami. Přece nebudete roky trpět s vanou, když se chcete jen sprchovat. Třeba vaše děti ani nebudou mít rády vodu. O cákání s  kachničkami své ratolesti nutně nepřipravíte. V batolecím věku jim bohatě stačí dětská vanička, což je ostatně ekonomičtější i z pohledu spotřeby vody

Přebalovací pult: kam s ním?

Názory maminek na umístění přebalovacího pultu se samozřejmě různí. Některé si ho připraví v pokojíčku, některé ho nikdy nepoužijí a přebalují, kde se jim zrovna chce. Nemusíte hned pořizovat speciální kus nábytku, ale alespoň provizorní přebalovací prostor se hodí.

Žena po porodu uvítá, že se nemusí u přebalování příliš ohýbat. Koupelna je na přebalování skvělá. Díky přístupu k vodě můžete miminko rovnou omýt. Navíc se koupelna snadno a rychle vytopí, aby tam nahé neprostydlo. 

Pokud nemáte dost místa na samostatný přebalovák, skvěle poslouží třeba pračka s přebalovací podložkou. Výhodou je, že zapnutá pračka hřeje a vibruje, což se mnoha miminkům velmi zamlouvá. 

Nábytek do koupelny se spoustou úložného prostoru

Sice to všichni říkají, ale než se dítě narodí, je těžké si představit, kolik věcí potřebuje. Jasně, miminko potřebuje hlavně mléko a lásku, ale většina rodičů si k nim přidává spoustu vychytávek. Využijte proto prostor do posledního centimetru. Složitější to bude u koupelny v podkroví, ale i to se dá zvládnout. 

Děti se zbavují plen kolem 2.–3. narozenin. Takže alespoň malé uzpůsobení koupelny pro tuto aktivitu se celkem vyplatí. 

Jestliže budete v koupelně přebalovat, budete potřebovat prostor, kam umístíte pleny – čisté i špinavé a dětskou kosmetiku. Také budete potřebovat mít po ruce alespoň pár kousků oblečení na převlečení a místo na sušení v ruce přepraných oblečků

Dále bude miminko potřebovat vaničku. Bude ideální, když vaničku zavěsíte na zeď nebo si na ni vyhradíte polici tak, aby vám nepřekážela při každém hnutí. 
Co se týče úložného prostoru jak pro děti, tak pro vás dospělé, zapomeňte na otevřené skříně a regály. Děti se začnou kolem 6 měsíců samostatně pohybovat a jejich největší zábava bude vytahovat věci z poliček a šuplíků. Vzhledem k tomu, že v koupelně často uchováváme různé chemikálie, léky a ostré předměty, je opravdu důležité, aby úložné prostory byly uzavíratelné a mohli jste je opatřit dětskými pojistkami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.