Jak odvápnit rychlovarnou konvici? Snadno a rychle.

Rychlovarná konvice se dá odvápnit mnoha způsoby. Podívejme se na to, jak můžeme odstranit vodní kámen pomocí domácích prostředků.

Čištění rychlovarné konvice pomocí kyseliny citronové

Jednou z nejznámějších metod pro odstraňování vodního kamene je kyselina citronová, kterou si můžeme koupit za pár korun. Díky ní můžete zbavit vodního kamene spotřebiče i vodovodní kohoutky a baterie. Čistění je bezpečné a výsledky jsou vidět ihned. Nalijeme do rychlovarné konvice do poloviny vodu a přidáme do ní 30 až 60 g kyseliny citrónové. Směs necháme povařit a ustát. Pokud se po pár minutách vodní kámen stále drží, převaříme roztok opakovaně. Pak roztok vylijeme a před dalším použitím konvice v ní 2x vyvaříme čitou vodu a vždy ji vylijeme.  

Odstranění vodního kamene pomocí citronu

Další metodou odstraňování vodního kamene z rychlovarné konvice je použití citronu. Ocení ji všichni, co upřednostňují používání přírodních produktů. Princip působení je podobný kyselině citrónové. Do vody vymačkejte šťávu z 1 citronu a přidejte ji do konvice s vodou. Opět vodu s citronem povařte a nechte ustát. Podle potřeby postup opakujte. Roztok vylijte a 2x opět konvici vyvařte s čistou vodou.

Čištění rychlovarné konvice pomocí octa

Další možností je zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene pomocí octa. Ocet je agresivní, proto to s množstvím nepřehánějte. Použijte 1 sklenku na půl litru vody. Vodu s octem povařte, nechte ustát a podle potřeby postup opakujte. Pak roztok vylijte a 2x konvici vyvařte s čistou vodou před dalším použitím konvice. Zkusit můžete použít i Solanku, která obsahuje kyselinu citrónovou a ocet.

Odstranění vodního kamene pomocí jedlé sody

Rychlovarnou konvici můžeme odvápnit i jedlou sodou. Jde o šetrnější způsob, než použití kyselin. Soda neobsahuje kyseliny, které by mohly poškodit přístroj. Smíchejte půl litru vody s 1 polévkovou lžící sody. Směs uveďte do varu a vařte. Vodu nechte převařit opakovaně, dokud vodní kámen zcela nezmizí. Pak vodu vylijte a znovu 2x vyvařte konvici čistou vodou, kterou vždy pak vylijete.

Odstraňování vodního kamene pomocí slupek z jablek či brambor

Dalším lidovým způsobem odstraňování vápenatých usazenin je použití bramborových a jablečných slupek. Účinek není tak silný a doporučuje se použít spíše na rychlovarné konvice, kde ještě nános vodního kamene není tak velký. Slupky z brambor a jablek vložte dorychlované konvice naplněné vodou a opakovaně nechte vodu provařit a ustát, dokud nebude povlak zcela odstraněn. Nakonec konvici vyvařte s čistou vodou a tu vylijte. Na čistění rychlovarné konvice se dá použít i Coca-Cola, Sprite, Fanta a další sycené nápoje.

Tvrdost vody, prevence tvorby a eliminace vodního kamene

Tvrdost vody je hodnota vyjadřující obsah minerálních látek rozpuštěných ve vodě, která ovlivňuje její vlastnosti včetně její chuti. Tvrdá voda způsobuje větší tvorbu vodního kamene, čemuž jde zabránit preventivními metodami na změkčení tvrdé vody. Vodnímu kameni lze předejít změkčením vody, kdy dojde k odstranění minerálů, které tvrdost způsobují, zejména vápníku a hořčíku. Nejpoužívanější metodou je iontová výměna, kdy se ionty vápníku a hořčíku vyměňují za ionty sodíku. Nutná je pravidelná údržba a čistění konvice ve fázi, kdy je nános malý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.