Čištění látkové sedačky nemusí být peklo!

cista_calounena_sedacka

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. A stejné je to i se zašpiněnou sedací soupravou. Sice se vám na první pohled může zdát, že je na vyhození, ale než k tomu přikročíte, zkuste sedačku nejdřív vyčistit. Máme pro vás pár tipů, jak se postarat o to, aby byla zase jako nová.

Nejlepší je sedačku čistit pravidelně, abyste se nedostali do bodu, kdy bude její čištění problematické. To ovšem neznamená, že byste se měli vyhýbat pořízení čalouněné sedačky nebo textilních potahů, které se hůře čistí.

Oproti koženým sedačkám se sice čalounění nečistí tak snadno, ale je mnohem trvanlivější než kůže nebo ekokůže. Kromě toho jsou kožené sedací soupravy mnohem dražší. Kůže navíc nemusí obstát v setkání s drápky našich domácích mazlíčků. Možná vás překvapí, že jim mnohem lépe odolávají vhodně zvolené hustě tkané textilie. Jak tedy udržet sedací soupravu čistou a čím vyčistit textilní sedačku, pokud již znečištěná je?

Základem je pravidelné čištění

Textilní sedačky nám umožní se tak trochu rozšoupnout a pořídit si skutečně velký kousek do L či do U. To může při čištění představovat malý problém, protože se musí čistit na místě. Kromě toho, čím je větší, tím méně se vám do čištění chce. Ani velká znečištěná textilní sedačka vám však nemusí dělat vrásky. I tady, stejně jako jinde, platí, že lepší je prevence.

Nejlepší prevence proti znečištění sedačky je impregnace

Novou, případně vyčištěnou sedačku naimpregnujte impregnací na sedačky. Perfektní je nanoimpregnace, které mají dlouhodobější účinek a jsou ekologičtější než ty běžné. Dobrá impregnace zamezí vsáknutí i tak problematických tekutin, jako je moč zvířat, červené víno, barvy z fixů apod. Nezapomeňte, že impregnace není trvalá a je nutné ji pravidelně obnovovat.

Deky proti znečištění mohou pomoci

Impregnace je jistota, ale před znečištěním ochrání vaši sedačku i obyčejná deka. Deka z fleece chrání před znečištěním od jídla, dětských barviček. Existují i speciální voděodolné a současně třeba protiskluzové deky, které dobře drží na místě.

Zapřemýšlet můžete také nad tkaninou, která se jmenuje Alcantara. Jedná se vlastně o velurovou kůži, jež se vyrábí z netkané textilie. Z tohoto materiálu se vyrábí i celé sedací soupravy, nebo si z ní vyrobit ochranné potahy a deky. Její výhodou je, že se snadno čistí a má příjemný semišový povrch připomínající semišovou kůži.

Prevence však není všemocná

Skvrny na čalounění se udělají snadno, hůře už se čistí. Pokud se i přes všechny opatření objeví skvrny na čalounění, nezbývá než se pustit do čištění. Běžně ušpiněnou sedačku lze čistit doma ručně. Použijte ve vodě rozpuštěný prací prostředek nebo ocet s vodou v poměru 1:1. Koupit si můžete v drogerii čističe na čalounění nebo pozvat profesionální firmu, případně půjčit stroj na čištění čalounění.

Pokud máte doma potahy, pak je klidně vezměte a pošlete do čistírny. Vaše domácí pračka by totiž tak velké kousky nemusela vůbec zvládnout vyprat.

První pomoc při problematických skvrnách

Bohužel existují i problematické skvrny běžný čisticí stroj nestačí. Co dělat s těmi nejhoršími?

Krev

Na skvrny od krve pomáhá částečně sůl či jedlá soda. Je však potřeba použít kartáč, který může způsobit fleky na barvě sedačky. Skvělým pomocníkem je běžně dostupný odstraňovač skvrn z drogerie. Jen pozor! Nenechávejte ho na skvrně od krve déle než 30 minut a pečlivě odstraňte neustálým omýváním čistou vodou. Čisticí prostředek pomůže i na víno, kávu, kakao a čokoládu, či na fleky od ovoce.

Fixy

Pokud mají děti prací fixy, je to snazší, ale celou sedačku do pračky nehodíte. Řešením je rozpuštěný prací prášek ve vodě, ruční čištění a hlavně trpělivost. Na čištění se hodí se též prací mýdlo.

Žvýkačka

Se žvýkačkou si poradí především led. Snažte se, aby se žvýkačka co nejméně vtlačila do vláken sedací soupravy. Nesnažte se ji však odstraňovat hned. Nejdříve ji zmrazte. Vezměte z lednice led a položte ho na sedačku. Zamrzlá žvýkačka nelepí a snadno se odstraní. 

Moč a jiné zapáchající tekutiny

I když skvrny od moči odstraníte čističem na čalounění, pracím práškem apod., sedačka však může nadále zapáchat. Pachové skvrny se odstraňují hůře a budete k tomu potřebovat profesionální odstraňovač pachů. Perfektní jsou na to nano pomocníci či enzymatické přípravky.

jak_vycistit_calounenou_sedacku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.