Jak prát a sušit ložní prádlo

Ložní prádlo

Praní ložního povlečení je důležité především z hygienického hlediska. Zvyšuje však i komfort spaní díky krásné vůni, hebkosti a nadýchanosti. Praní povlečení by se mělo provádět minimálně jednou, ale nejlépe dvakrát měsíčně. 

Po nákupu nového povlečení jej doporučujeme před prvním použitím vyprat minimálně na 40 °C, podle toho, co vám materiál umožňuje. Dodržujte pokyny od výrobce uvedené na etiketě. Zbavíte se nečistot z výroby i drobných nitek, navíc se utáhnou vlákna a nedojde k poškození povlečení. Aby se lépe zachovala barva, doporučujeme prát povlečení obrácené naruby a se zapnutým zipem nebo knoflíky.

Jak správně prát povlečení

Vždy záleží na materiálu, ze kterého je povlečení vyrobeno. Na barevné ložní prádlo používejte prací prášky určené na barevné prádlo, čímž zaručíte živé barvy. Prací prášky na bílé prádlo obsahují rozjasňující látky, což by barevným textiliím neprospělo. Významnou roli při praní hraje i teplota. Praní na nižší teploty šetří energii a prodlužuje životnost povlečení. Pro alergiky je zase vhodnější prát povlečení na vyšší teplotu. Díky aviváži bude povlečení měkké na dotek.

Jakou zvolit teplotu 

Většinu materiálů je možné prát na vyšší teploty, tedy na 60 °C, kdy zničíte roztoče, bakterie, viry i alergeny. V létě, kdy se více potíme, se v lůžkovinách množí více nežádoucích mikroorganismů. Většina bavlněného povlečení a prostěradel se dá prát i na teplotu 95 °C. Například damaškové povlečení je jeden z nejpříjemnějších materiálů, který snese vaší teploty. Podobně je tomu u bavlněného saténu. Alergici by měli vsadit na kvalitní české povlečení, které vyperete na vyšší teplotu a vyžehlíte.

Alternativní přírodní materiály

Krepové povlečení bývá vyrobeno ze speciální měkčené bavlny. Pokud neobsahuje umělá vlákna, vyperete jej i na 60 °C. Podobné vlastnosti má i flanelové povlečení. Lněné povlečení je z přírodního, mírně chladivého materiálu. Většinou se pere na 40 °C, ale některé typy snesou i 60 °C. S umělými vlákny musíme být opatrnější. Polyesterová vlákna, jako je mikrovlákno a mikroplyš je třeba prát jen do 40 °C. Při sušení v sušičce se doporučuje použít delší programnižší teplotou sušení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.