Bylinková zahrádka – průvodce krok za krokem

bylinky

Čerstvé bylinky slouží jako výborné a zdravé koření, na blahodárné nálevy, obklady a koupele. Jsou krásné, voňavé, odpuzují škůdce a zasytí včelky, čmeláky i motýly.

Bylinková zahrádka dává k dispozici čerstvé výhonky bylinek, květy, listy i semena. Aromatické rostliny tvoří i pěkné zátiší, které se často stává místem odpočinku. Lákají krásné motýly a užitečné včelky. Řada aromatických rostlin má shodné nároky na slunce. Čím více, tím budou voňavější. Menší skupině pěstovaných bylinek svědčí polostín až stín. Jednoletky jsou náročnější na vláhu.

Tip: Zahrada ve svahu, rady a tipy

bylinky

Nároky

Potřebují propustnou půdu a ideálně mírný sklon bylinkové zahrádky. Orientaci na jih nebo východ. Proti větru bylinky ochrání nízký živý plot nebo ochrana z vyšších odolných bylinek. Zastřiháváním získají bylinky kompaktní tvar, doplnit lze i variety pokryvné. Bylinkovou zahrádku je možné uspořádat různým způsobem.

Různé podoby a uspořádání

Do promyšleně uspořádané bylinkové zahrádky se hodí trvalky a jednoletky na okraje. Při vaření oceníme bylinky blízko domu. Sázet lze do čtverců i půlkruhů či kaskád. Plůtek z jemné šanty kočičí a treláž s popínavými rostlinami je dobrou volbou. Nižší bylinky vysazujeme a vyséváme dopředu, vyšší na pozadí. Na cestičky a nášlapné plochy dejte ploché kameny. Usnadní péči i sklizeň, akumulují teplo a přimějí k uvolňování vonných silic. Půvabná je i bylinková skalka nebo skalka ve tvaru spirály. Pokud byste chtěli životnost bylinek o trochu prodloužit, pořiďte si rovnou pařeniště. Nejen, že budete moci z bylinek těšit déle, ale zároveň je ochrání před slimáky i lehkým mrazem.

Bylinky chrání zeleninu

Bylinkovou zahrádku je dejte blízko zeleninové. Mnohé aromatické byliny odpuzují mšice a jiné škůdce. Bylinky mohou záhonky se zeleninou lemovat. Ochrání i okrasné rostliny. Osvědčená je kombinace salátu, růží a levandulí. Bazalka ochrání rajčata, okurky a cibuloviny. Kerblík zase saláty a ředkvičky, odpuzuje i slimáky. Koriandr doplní košťáloviny, okurky, jahody a červenou řepu. Saturejka kombinujte s fazolemi a cibulovinami. Tymián doplní všechny zelenina, zejména listová. Dohromady sázejte majoránku a mrkev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.