Zahrada ve svahu, rady a tipy

Zahrady ležící ve svahu nabízí možnost rozmanitějšího uspořádání a zajímavějšího vzhledu. Složitější  úprava se vám rozhodně vrátí v designu lahodícím oku.

Před úpravou terénu je nutné rozlišit míru výškových rozdílů zahrady. U menších nerovností volíme táhlé, plynule se zdvihající vlny, které jsou působivější a členitější. Menší sklony se dají změnit lehce a přitom efektně. Spádovitý pozemek s několikametrovým převýšením je nutné rozčlenit do vybudovaného systému teras a skalky. Nezpevněný svah se může sesouvat a dešťová voda stékat pod svah. Větší kameny zasazené alespoň z 1/3 zajistí svah proti sesouvání a kobercové trvalky či pokryvné rostliny a dřeviny vytvoří kompaktní barevné plochy a zabrání nechtěnému stékání vody.

Tip: Infrapanely jako levný způsob vytápění

Suché zídky

Prudší svahy je dobré rozdělit pomocí opěrných zdí na několik teras. Z zakládání spočívá v přemístění půdy jinam, vytvoření základů a opěrných zdí. Opěrné zídky budujeme na sucho z volně uložených kamenů prokládaných zeminou, kam zasadíme skalničky. Můžeme je ale i vyzdít a skalničky umístit do popředí a horní části. Úpravu za pomoci opěrných zídek a skalek lze využít pro mírné svahy.

Ozdobné palisády

V případě svahu za domem je terasa nejdůležitějším prvkem. Svah za domem často totiž navozuje dojem stísněného prostoru a více místa lze získat jen pomocí přesunu zeminy z blízkosti domu a následným zajištěním svahu pomocí vyšších zdí s dobrým základem, hlubokou drenáží pro dobré odvodňování a pěkným vzhledem. Do terasy lze pohodlně začlenit okrasnou i užitkovou zahradu. Palisády se vyrábějí z betonu různých barev i dřevěné. Zvolte si z rozmanitého sortimentu betonových tvarovek, palisád či barveného betonu. Tvarovky jsou praktické, usazují se do připraveného betonového základu a snadno se pokládají jedna na druhou do tvarovaných drážek.

Schodiště

Kapsa lze vyplnit substrátem pro výsadbu pokryvných rostlin, plazivých konifer, keřů i kobercových trvalek. Rostliny je nutno často a důkladně zalévat, protože tvarovky vlhkost absorbují a substrát rychle vysychá. Novější prvky jsou vyráběny s přísadou vypálené hlíny, takzvaného liaporu a jsou schopny vlhkost udržovat. Zvýšený přístup do domu zajistí schodiště z terasy. Schodiště by mělo být z podobného materiálu jako opěrné zdi. Volit můžete z betonových prvků i plochých kamenů. Myslete na zajištění spádu každého stupně směrem k vnější hraně pro odtok dešťové vody a vybavte schodiště zábradlím.

Zdroj: Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.