Jak se zbavit kuny?

Když se vám kuna ubytuje na půdě, čekají vás bezesné noci a odporný zápach. Kuna v noci dělá pořádný hluk a trus páchne.

Lov kun skalních je podle vyhlášky 245/2002sb. povolen od 1. listopadu do konce února. V oblasti výskytu tetřeva hlušce, tetřívka obecného, jeřábka lesního a koroptve polní, lze kunu skalní lovit celoročně. Lze ji zastřelit nebo odchytit do pasti. Do želez se chytat nesmí kvůli trýznění.

Zkuste vzít na pomoc psa

Pes půdu označkuje a kuně to dost vadí. Jak dostat psa na půdu a přinutit jej označkovat teritorium je ale na vás. Když se s kunou spřátelíte a ochočíte si ji, už se jí nikdy nezbavíte.

Tip: Jak opravit kapající kohoutek

Silné vůně, pachy a spreje

Silně vonící až páchnoucí parfémy, zkuste věnovat kuně. Polijte voňavkou půdu, pachy kuna opravdu nesnáší a mnohdy to zabere. Pokud vsadíte na spreje, jde o nejistou metodu, často i krátkodobým účinkem. Kuny si na sprej zvyknou.

Odpuzovače kun

Zkusit můžete i nejrůznější odpuzovače, jako jsou světelné a ultrazvukové. Nákladnější metoda je opředena opět trochu nejistým výsledkem. Některou kunu odpuzovače opravdu rychle odpudí, jinou ne. Hluk je docela účinná metoda, kuna jej nemá ráda. Doneste na půdu rádio, přidejte k němu pořádné reproduktory a pěkně to osolte, pokud vás nevyženou sousedi, vyženete vy kunu.

Vlasy a lví trus

Můžete zkusit rozházet po půdě lidské vlasy, mnohdy kuně začnou vadit a zmizí. Také se můžete zeptat v nejbližší ZOO po kyblíku lvího trusu a ten vysypte na půdu. Metoda nevoní, ale funguje. Některé kuny na to ale nereagují.

Chlorové vápno a nafta

Chlorové vápno nemá kuna ráda. Je poměrně čistotná, vápno na tlapkách jí vadí. Bude si chtít tlapky lízáním očistit a vápno jí nechutná. Možná to pak časem vzdá a půjde z půdy pryč. Nafta nebo naftalín nalijte na roztrhané prostěradlo a rozházejte po půdě. Zápach může kuně vadit.

Pasti na kuny

Past neboli skopec na kuny je sice dražší, ale poměrně zaručená metoda. Nastražíte tedy past na kunu a pak čekáte, až se kuna chytí. Pak ji musíte odvézt někam hodně daleko, aby se nevrátila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.