Jak opravit kapající kohoutek

Pokud vás zlobí kapající kohoutek, zkuste jej opravit rychle, levně a vlastníma rukama.

I nové páková baterie protékají díky zrnku písku nebo nánosům vodního kamene, které způsobí prasknutí kartuše uvnitř baterie. Nemusíte hned volat instalatéra a kupovat nový kohoutek. Plně postačí vyměnit jen kartuš, která na rozdíl od baterie stojí jen pár korun. Zvládnete to klidně svépomocí za půl hodinky.

Kupte novou kartuš

Kartuš v baterii slouží k směšování teplé a studené vody. Ta se nastavuje pohybem páky a odvedením vodního proudu do ramínka baterie. Novou kartuš, někdy taky vršek či hlavu, vždy pořizujte podle té staré, aby šla použít právě do vašeho typu baterie. Je i řada různých typů kartuší. Vezměte s sebou do železářství starou kartuš nebo si ji alespoň vyfoťte. Výběr správného typu značně urychlíte a zjednodušíte. Vyměnit kartuš zvládnete sami.

Rozdělejte baterii

Uzavřete přívod vody, otevřete páku baterie, otočte jí zcela doprava a doleva a nechte odtéct přebytečnou vodu. Ostrým předmětem či pomocí nehtů sejměte malý kryt, tzv. rozlišovač s označením teplé a studené vody. Otvorem prostrčte imbusový klíč či šroubovák a povolte šroubek uvnitř proti směru hodinových ručiček. Opatrně pohybem vzhůru vysuňte páku, rukou nebo pomocí kleští jemně povolte kryt, tedy ochrannou vnější matici. Danou část zabalte do hadříku a pak do kleští, ať ji nepoškrábete nebo nezničíte.

Vyndání kartuše

Povolte matici kartuše pomocí gola sady, stranového klíče či siko kleští. Vytáhněte starou kartuši z baterie, vyčistěte baterii a zkontrolujte na nové kartuši těsnění. U kartuše v horní části s širším kuželem vytáhněte těsnicí pouzdro zevnitř páky. Vsuňte novou kartuši do baterie, nasměrujte drážky ve spodní straně kartuše do příslušných otvorů nacházejících se uvnitř baterie. Mírným pootočením prověřte, zda kartuš správně sedí. Pak postupně vraťte všechny části zpět na místo a upevněte. Pusťte přívod vody a ověřte si, že baterie v pořádku funguje a voda neprotéká bokem.

One thought on “Jak opravit kapající kohoutek

  1. Já opravy v domácnosti vůbec neřeším. Když zjistím, že se mi něco rozbilo, tak zavolám hodinového manžela, aby mi to opravil. Už mi opravil pračku a ucpaný dřez a s rozbitým kohoutkem by si určitě také poradil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.