Jak bojovat s přízemními mrazíky?

Zahrádkáři se každoročně děsí tohoto strašáka, a jakmile meteorologové předpovídají na nadcházející dny přízemní mrazíky, bojí se o svou úrodu. Přízemní mrazíky mohou ohrozit především kvetoucí ovocné stromy, ale i zeleninu, brambory a jahody. Na noc raději schovejte i nově vysázené truhlíky s balkonovými rostlinami, jako třeba petůniemi a muškáty.

Pozor na přízemní mrazíky

Některé plodiny jsou přitom na mráz ještě mnohem náchylnější. Jedná se například o rajčata, papriky, okurky či celer, který spolehlivě zlikviduje už jen jednostupňový přízemní mrazík. Na nízké teploty jsou citlivé také květy ovocných stromů. U většiny druhů jabloní je pak naše budoucí úroda stoprocentně zničena už při poklesu teploty na dva stupně pod nulu, i když se to zdá stále málo.

Jak se bránit

Z rozřízlých pet lahví vyrobte jednotlivým rostlinám takové miniaturní skleníčky. Nejlepší jsou k tomu široké dvoulitrové láhve, kterým jednoduše uřízněte dno a pak je na rostliny nasadíte. Celé záhonky jahod ochráníte tím, že je přikryjete známou bílou netkanou textilií, kterou přikrýváte záhony po vysetí, aby semínka nevyzobali ptáci. Hrozí-li větší mráz, použijte k zakrytí záhonu více vrstev. Kolem kvetoucích stromů rozestavte nádoby s vodou. Brambory ochráníte, když vzešlé trsy do výšky okolo 5 cm přihrnete hlínou, nakopčené brambory mají pěkně ochráněné krčky před mrazem.

Další způsoby ochrany

Odpařující se voda podle některých zahrádkářů dokáže velmi spolehlivě ochránit květy i výhonky od přízemního mrazíku. Ochranný vodní film na květech a letorostech také můžete vytvořit i pomocí jemného rozprašovače a u rostlin vám pomůže pro ochranu i brzká ranní zálivka. Stará, známá a vysoce účinná sadařská metoda je ta, kdy rozděláte v noci v zahradě oheň z vlhkého dříví. V tomto případě si ale dejte velký pozor. On totiž hustý plazivý dým sice ochrání stromky před mrazem, ale může vysoce spolehlivě rozhněvat vaše sousedy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *