Jak bojovat s přízemními mrazíky?

Zahrádkáři se každoročně děsí tohoto strašáka, a jakmile meteorologové předpovídají na nadcházející dny přízemní mrazíky, bojí se o svou úrodu. Přízemní mrazíky mohou ohrozit především kvetoucí ovocné stromy, ale i zeleninu, brambory a jahody. Na noc raději schovejte i nově vysázené truhlíky s balkonovými rostlinami, jako třeba petůniemi a muškáty.

Pozor na přízemní mrazíky

Některé plodiny jsou přitom na mráz ještě mnohem náchylnější. Jedná se například o rajčata, papriky, okurky či celer, který spolehlivě zlikviduje už jen jednostupňový přízemní mrazík. Na nízké teploty jsou citlivé také květy ovocných stromů. U většiny druhů jabloní je pak naše budoucí úroda stoprocentně zničena už při poklesu teploty na dva stupně pod nulu, i když se to zdá stále málo.

Jak se bránit

Z rozřízlých pet lahví vyrobte jednotlivým rostlinám takové miniaturní skleníčky. Nejlepší jsou k tomu široké dvoulitrové láhve, kterým jednoduše uřízněte dno a pak je na rostliny nasadíte. Celé záhonky jahod ochráníte tím, že je přikryjete známou bílou netkanou textilií, kterou přikrýváte záhony po vysetí, aby semínka nevyzobali ptáci. Hrozí-li větší mráz, použijte k zakrytí záhonu více vrstev. Kolem kvetoucích stromů rozestavte nádoby s vodou. Brambory ochráníte, když vzešlé trsy do výšky okolo 5 cm přihrnete hlínou, nakopčené brambory mají pěkně ochráněné krčky před mrazem.

Další způsoby ochrany

Odpařující se voda podle některých zahrádkářů dokáže velmi spolehlivě ochránit květy i výhonky od přízemního mrazíku. Ochranný vodní film na květech a letorostech také můžete vytvořit i pomocí jemného rozprašovače a u rostlin vám pomůže pro ochranu i brzká ranní zálivka. Stará, známá a vysoce účinná sadařská metoda je ta, kdy rozděláte v noci v zahradě oheň z vlhkého dříví. V tomto případě si ale dejte velký pozor. On totiž hustý plazivý dým sice ochrání stromky před mrazem, ale může vysoce spolehlivě rozhněvat vaše sousedy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.