Jak vyčistit lednici? Její čistota je důležitá

V čisté lednici se nemnoží nebezpečné bakterie a plísně, ani šířit nepříjemný zápach. Po odstranění námrazy navíc ušetříte až 75 % elektrické energie. Jak na to?

Než s čistěním začnete

Lednici vypněte a dejte pod ní suchý hadr, který zachytí případnou odtékající vodu. Vyndejte z lednice potraviny. K čištění si připravte čisticí prostředek, jako třeba Savo nebo octovou či mýdlovou vodu. Vhodný je i dezinfekční sprej. Přichystejte si houbičku, hadr a starý zubní kartáček a párátko na čištění odtokového kanálku.

Jak čistit vnitřek lednice

Vyndejte všechny poličky a zásuvky z lednice. Umyjte je ve dřezu horkou mýdlovou vodou či jarem. Přidejte ocet pro odstranění mastnoty, zápachu i dezinfekci. Tou vymyjte i celý vnitřek lednice. Na zaschlé skvrny, které nejdou dolů, zabere i čpavek ředěný vodou v poměru 1:5. Skvrny potřete, nechte působit a čistou vodou povrch omyjte. Stěny před zapnutím lednice vytřete dosucha. Zabráníte vzniku námrazy.

Čistění rohů a těsnění dveří

V rozích, záhybech a u těsnění se zachycují nebezpečné bakterie a plísně. Větší usazeniny odstraňte navlhčeným hadrem nebo kartáčkem. Pak natřete gumu minerálním olejem nebo vazelínou. Těsnění si udrží pružnost a nebude praskat. Pro lesk kovových povrchů bez otisků prstů zvolte čisticí sprej na nerez. Podobně je třeba vyčistit mikrovlnku, stejně jako vyčistit myčku a další  spotřebiče.

Čistění odtoku lednice

Zanesený odtokový kanálek je častou příčinou zápachu z lednice. Při ucpání odtoku nemůže vysrážená voda odtékat. Na čištění kanálku slouží speciální kartáček, který je součástí příslušenství. Můžete použít i párátko či tenký drátek a kartáček na zuby. Usazeniny vyjměte z kanálku, vytřete čističem či octovou vodou.

Čistění vnější části lednice

Odsuňte lednici od zdi, omeťte a otřete ze všech stran. K čištění kondenzátoru a chladících žeber zvolte jemný kartáček a odstraňte špínu. Lze použít i vysavač s kartáčovým nástavcem. Nepoužívejte chemické čističe. Chladicí žebra lehce otřete navlhčeným hadrem. Snížíte hlučnost lednice. Opatrně postupujte i při čistění trouby. Podívejte se jak vyčistit troubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.