Jak odstranit smůlu z oblečení nebo koberce?

Smůla, smola či pryskyřice ze stromů sice krásně voní, ale pokud se vám dostane na oblečení, na sedací soupravu nebo koberec, dokáže nám znepříjemnit život.

Smůlu si můžeme domů přinést na rukou, oblečení, botách i na karoserii auta. Může nám také na podlahu ukápnout z vánočního stromečku. Těžce odstranitelná a lepivá pryskyřice se dá poměrně snadno odstranit z většiny materiálů i bez poškození, pokud víte, jak na to.

Jak odstranit pryskyřici z koberce odlakovačem či lihem

Nejprve použijte odlakovač, líh nebo olej. Čím dřív budete smůlu odstraňovat, tím lépe. Stačí odlakovačem na nehty skvrnu od smůly důkladně navlhčit, nechat chvilku působit, až se tekutina do pryskyřice vsákne a rozpustí ji, a pak vytřít hadříkem. Vyčistit smůlu můžete i lihem nebo organickým rozpouštědlem, které máte doma v dílně. Sáhnout můžete po terpentýnu, technickém benzínu, trichloretylenu i benzínovém čističi.

  • zajistěte dobré větrání místnosti
  • po odstranění pryskyřice opatrně plochu dočistěte
  • vlivem tepla nebo slunečního záření může pryskyřice prolínat z hlubších vrstev, proto možná budete muset během jednoho až dvou dnů plochu dočistit

Jak odstranit smůlu z koberce pomocí žehličky

Další metodou, jak dostat pryskyřici z koberce, je roztavit ji žehličkou a pak odsát. Potřebovat na to budete savé svačinové ubrousky, papírové kuchyňské utěrky, anebo savý papír neboli piják, který seženete v papírnictví. Stačí je přiložit na skvrnu od smůly a horkou žehličkou po ní přejíždět, aby se postupně rozpustila a vpila se do papíru. Na případné zbytky opět použijte odlakovač, líh nebo benzín.

Jak odstranit pryskyřici z koberce pomocí kostek ledu

Budete potřebovat kostky ledu, tea tree olej, technický líh nebo ocet. Několik kostek ledu přiložte na skvrnu od smůly a nechte pryskyřici ztvrdnout. Po zatuhnutí se snažte pomalu a opatrně mechanicky odstranit co nejvíce smůly, ale dávejte přitom pozor, abyste koberec neponičili. Skvrnu potřete tea tree olejem. Jakmile se olej vsákne, potřete místo vatičkou nasáklou lihem a pak octem, který dočistí povrch a odstraní pach lihu. Po vyčištění můžete skvrnu dočistit žlučovým mýdlem.

Jak odstranit pryskyřici z koberce olejem

Dalším osvědčeným prostředkem je olej, případně máslo či sádlo. Stačí skvrnu mastnotou polít či potřít, skvrnu důkladně promnout a odstranit zbytky pryskyřice. Další variantou je směs oleje, saponátu a vody. Smíchejte ingredience v poměru 1:1:1, nalijte tekutinu na místo znečistěné pryskyřicí a krouživými pohyby nebo promnutím mezi prsty smůlu odstraňte. Mastnotu nakonec odstraníte žlučovým mýdlem.

Žlučové mýdlo na dočištění smůly

Po kterémkoli výše uvedeném postupu odstranění pryskyřice z koberce pak inkriminované místo důkladně promněte a dočistěte pomocí žlučového mýdla. Nepleťte si ale žlučové mýdlo s jádrovým mýdlem s jelenem. Žlučové mýdlo je speciální mýdlo s přísadou hovězí žluči, která obsahuje sloučeniny, které emulgují tuky a pomáhají velmi snadno rozpouštět skvrny a nečistoty.

Jak odstranit pryskyřici z dlažby nebo lina

S kapkami lepivé smůly často musíme bojovat na dlažbě nebo laminátové podlaze. Na tu stačí použít nějaký univerzální čistič, určený pro tyto povrchy. Naneste ho na skvrnu od smůly, nechte chvíli působit a pak vše vlhkým hadrem a teplou vodou setřete. Na zaschlou smůlu použijte odlakovač, líh nebo technický benzín. Dejte si však vždy pozor, aby vám některý z prostředků nepoškodil podlahu.

Jak odstranit pryskyřici z auta

Pokud v letních měsících parkujete pod jehličnatými stromy, už jste asi problémy s pryskyřicí nakapanou na karoserii svého vozu někdy řešili. Důležité je nenechávat ji na kapotě auta příliš dlouho. Pokud zaschne, zbavíte se jí jen velmi obtížně. Vezměte si jemný hadřík a technický benzín. Krouživými pohyby smůlu pomalu a velmi opatrně z kapoty odstraňujte. Nepoužívejte líh ani aceton, protože jsou příliš agresivní a mohly by poškodit lak. Vhodné je použít univerzální mazivo ve spreji nebo kuchyňský olej. Speciální čisticí přípravky na pryskyřici zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.