Jak postavit zahradní jezírko? Zvládnete to sami

head_dekorace_pece_o_jezirko_970x598_Pic_548

Na zahradní jezírko by mělo denně svítit slunce asi 6 hodin. Listnatým stromům se vyhněte. Spadlé listí kazí vodu a dno jezírka mohou poškodit i kořeny. Pro zajištění polostínu vysaďte kolem neopadavé stromy. Hladinu pokryjte lekníny. Určete si velikost, tvar i hloubku jezírka, naznačte si obrys pro vyhloubení jámy a položení fólie či plastové nádrže kamínky, pískem, sprejem či provazem a kolíky.

Než začneme stavět jezírko

Plastové nádrže je třeba dobře usadit, aby vám později nepraskly. Fólie musí být odolné vůči UV paprskům, nízké teplotě a bez chemických látek. Na větší jezírko nechte svaření dílů fólie na odbornících. Hloubka jezírka má být minimálně 1 m, aby voda v zimě nezamrzala. Pak vytvořte jámu. Filtry vybírejte podle toho, zda je zahradní jezírko koupací nebo okrasné. Rostliny a ryby vytvoří určitý biosystém.

Stavba zahradního jezírka

V nejhlubším místě přidejte 25 cm pro sací koš čerpadla. Odstraňte kameny a kořeny a nasypte 10 cm vrstvy písku. Okraje a zóny zakončete lemem proti sjíždění písku, kamenů a rostlin. Na písek dejte ochrannou geotextilii proti protržení folie. Kolem jezírka vytvořte 15 cm hluboký příkop proti sklouznutí fólie dovnitř a nechte její přesah 50 cm. Pokládejte ji v teplém počasí, aby byla pružnější. Dno v nejhlubší části pokryjte 1 cm vrstvou jemného štěrku či písku a napusťte tam vodu.

Dokončení zahradního jezírka

Osázejte jezírko vodními rostlinami v košících, květináčích či sázecích kapsách zatížených kameny a dopusťte vodu. V místě teras překryjte dno vrstvou 5 až 10 cm písku. Šikmé břehy vyložte valouny a oblázky, okraje fólie zakryjte štěrkem a kameny. Dopusťte vodu, nechte usadit kal a zapojte čerpadlo. Můžete využít vodotrysky, potůček nebo přepad s vodopádem. Voda v pohybu udrží čistou.

Proti řasám

Proti řasám je nutná údržba zahradního jezírka. Pomáhá polostín, čištění vody od listí, písková filtrace, UV lampa a přípravky neškodné pro rostliny a ryby. Před aplikací chemie čerpadlo vypněte, ať nezahubíte prospěšné mikroorganismy ve filtru. Voda bude mléčná a k vločkování dojde za 4 až 6 hodin. Na dně se vysráží zelenošedý kal, který vyberte jemnou síťkou a vysajte bazénovým vysavačem.

zahradni-jezirko-2

Jak vybrat filtraci do jezírka

Velkokapacitní filtry s UV lampou umožní množení filtračních bakterií, které mění hnijící nečistoty v ty, co neškodí rybám. UV lampa zabíjí nežádoucí zárodky. Její výkon by měl být 3 W na 1 000 l vody. Filtr by měl objem jezírka přečistit za 2 hodiny. Na jezírko o velikosti 10 m3 volte čerpadlo s výkonem 5 000 l/h. Netlakové průtokové filtry jsou naplněné filtračním materiálem. Netlakové biofiltry se dávají vedle nad hladinu jezírka a voda stéká zpět do jezírka díky gravitaci.

Tlaková filtrace se dává v úrovni hladiny jezírka cca 50 m3. Menší tlakové filtry se udržují manuálně, poloautomatické uvedete kličkou do pohybu, houba otře filtry a pak se vypustí nečistoty. Automatické filtry mají tlačítko. Komorová filtrace pro velká jezírka má vanu s komorami s filtračním materiálem a zakopává se pod zem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.