Podzimní údržba zahradního jezírka

zahradni-jezirko-2

Aby biotop v zahradním jezírku přečkal zimu, je nutné z jezírka odstranit tlející zbytky rostlin a napadané předměty, jako například klacíky, rostliny ze zahrady a mulčovací kůru, které do jezírka nafoukal vítr. 

Během roku je voda v jezírku promíchávána vzduchovacím kompresorem a plyny z hnijících rostlin se uvolňují do vzduchu. Jakmile však jezírko zamrzne, jedy z tlejících rostlin se v jezírku hromadí, protože vodu nepromíchávají ani ryby, které se v zimě drží spíše u dna. Hnilobné bakterie navíc požírají kyslík a minerální látky, které se poté působením bakterií rozpouštějí ve vodě a přispívají k růstu řas. 

Zabraňte zeleni, aby se dostala do vody

Na podzim je nutné jezírko dobře vyčistit – odstranit z hladiny jezírka listí a plovoucí předměty, a ze dna jezírka jezírkovým vysavačem zbytky rostlin. Jezírko přikryjte pružnou sítí nebo jemným pletivem. Rostliny na okraji jezírka ostříhejte a části rostlin v jezírku nad jejich hladinou zastřihněte. 

Technika v jezírku

Během roku mohou být ode dna jezírka zbytky rostlin odsávány čerpadlem. Se snižujícími se teplotami se ryby stahují ke dnu, kde stráví celou zimu. Proto v zimě čerpadlo nepoužívejte, ryby u dna by rušilo. Než jezírko přikryjete sítí, dno vyčistěte skřipcovými kleštěmi na dlouhé rukojeti nebo síťkou. Přes zimu v jezírku ponechte vzduchovací kámen, který zabrání zamrznutí jezírka. Pouze ho umístěte blíže k hladině. Čerpadlo z jezírka odstraňte, jakmile teplota vody klesne pod 12° C. Povrchové čerpadlo můžete v jezírku nechat do doby, dokud do jezírka nepřestane padat listí. Odstraňte i ostatní techniku, kterou by mrazy zničily – UV lampu a filtry, a uložte je do sucha.

head_dekorace_pece_o_jezirko_970x598_Pic_548

Je potřeba vyndat z jezírka ryby?

Ryby z jezírka umístěte do akvária ve sklepě, kde se bude teplota pohybovat nad bodem mrazu, pouze pokud hrozí, že v jezírku voda promrzne až ke dnu. 

Jaké rostliny z jezírka odstranit?

Z jezírka odstraňte lekníny a všechny rostliny, které by mráz mohl poškodit. Rostliny dejte do nádoby s vodou a přes zimu nechte ve sklepě, který nepromrzne. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.