Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Pěstování rozmarýnu je snadné v květináči i na zahradě. Rozmarýn lékařský, latinsky Rosmarinus officinalis si můžete vypěstovat i ze semen, uvidíte tak bylinku růst před očima. Pak můžete rozmarýn množit dál i řízkováním. Semena rozmarýnu vyséváme do květináčků, truhlíků či rašelinových sadbovačů, který se pak v půdě rozpadne. Semena zasejeme časně na jaře, v únoru a březnu. Substrát k pěstování rozmarýnu by měl být lehký, neměl by být těžký ani přemokřený. Semena můžete dát i do mělké misky, zalít vodou a nechat je namočená několik hodin. Semena rozmarýnu absorbují vodu a klíčivost osiva se zlepší.

Výsadba rozmarýnu a pěstování rozmarýnu ze sazenic

Sadbovač naplníme substrátem, do každého žlábku dáme pár semen a zasypeme asi 0,5 cm silnou vrstvou substrátu, pokropíme rozprašovačem, zakryjeme plastovým obalem a vytvoříme mikroklima. Ideální teplota pro klíčení semen je 25 °C až 30 °C. Po 4 až 8 týdnech rostlinky klíčí a přesazujeme je v červnu ve velikosti 7,5 cm vysoké. Rozmarýn lze koupit i jako sazenice v zahradnictví. Ty pak sadíme do hliněného květináče s odtokovým otvorem, protože rozmarýn nesnáší přemokření. Dobře propustný substrát můžeme namíchat s hrubým pískem.

Tip: Jak pěstovat Japonskou vrbu

Pěstování rozmarýnu

Rozmarýn má rád slunné stanoviště, toleruje i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší půdě, odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH asi 6 a 7. Chraňte jej i před prudkým větrem. Při pěstování v květináči na okenním parapetu uvnitř, na balkoně nebo terase se bude rozmarýnu dařit. Venku se mu daří u jižní stěny domu. V prvním roce roste pomalu, ale druhý rok sílí. Na jaře a v létě pak vytváří drobné kvítky. Má blahodárné účinky při trávení, nadýmání, vylučování žluči a moči nebo nízkém krevním tlaku. Má antibakteriální i antimykotické účinky, stimuluje centrální nervový systém, dýchací cesty a rozmarýnový olej stimuluje krevní oběh pokožky, proti křečím a přechází rozvoji některých typů rakoviny.

Zazimování rozmarýnu

Rozmarýn nesnáší hlavně zimní zamokření kořenů a trpí na velký chlad. Bylinku v nádobě na podzim dejte z balkonu do chladnější, světlé a bezmrazé místnosti. Venku jej přikryjte netkanou textilií. V zimě může dojít k jeho poškození těžkým sněhem. Při pěstování doma jej ve vytápěné místnosti ne zalévejte a použijte jen rozprašovač, protože příliš suchý vzduch mu škodí. Rozmarýn se hodí k masovým jídlům, omáčkám i polévkám.

Množení rozmarýnu pomocí řízkování

Množení rozmarýnu se nejlépe dělá pomocí řízkování. Na jaře odřízněte 15 až 20 cm dlouhé výhony, spodní lístky odstraňte, zapíchněte je do misek s univerzálním substrátem a přídavkem písku či štěrku. Málo je zalévejte a po 4 až 6 týdnech prověřte, zda mají řízky vyvinuté kořínky. Zakořenění řízků urychlíte, když je dáte do plastového sáčku s otvory v horní části, které mu pomohou regulovat teplotu a vlhkost. Řízky následující jaro vysaďte do květináčů. Květináč dejte na slunné stanoviště, ale ne úplně na přímé slunce. Pravidelně zalévejte a udržujte v teple.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.