Jaké kombinace barev se k sobě hodí?

Pokud zařizujete nebo rekonstruujete dům či byt, jistě přemýšlíte o tom, jakou barvu použijete na výmalbu stěn, na nábytek, zařizovací předměty, bytový textil, dekorace a doplňky. Přinášíme vám trochu inspirace na různé kombinace barev.

Barva na stěnách bude delší dobu, proto její odstín dobře promyslete. Stejné je to i s barvou podlahy a nábytku včetně sedací soupravy. Doplňky a dekorace se pak dají po čase velmi dobře obměnit i za přijatelnou cenu. Pojďte se seznámit se základy užívání barev. Vezměte si na pomoc barevné vzorníky materiálů na výmalbu stěn, tapety, podlahy, dlažby, obkladů, nábytku či bytového textilu.  

Barevné schéma a jeho pravidla

Zkuste se řídit barevným schématem. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kruhu spojeny rovnostranným trojúhelníkem. Jedna barva by měla být hlavní, druhá doplňková a třetí použitá jen na doplňky a dekorace. Kontrastu docílíte kombinací barev ležících proti sobě. Ladí spolu a současně jsou výrazné. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo blízko sebe. Lze tedy použít různé odstíny jedné barvy nebo třeba kombinace žluté s oranžovou nebo světle modré se světle zelenou.

Barevné kombinace v praxi

Skvěle k sobě ladí třeba oranžová, šedá a černá barva. Oranžová barva vnáší do interiéru pocit tepla a hodí se do moderních interiérů, kde se často používá šedý beton. Černá je pak barvou doplňkovou. Pěkná kombinace vznikne při použití azurové, světle zelené, bílé a klidně i trocha černé. Vnesete do interiéru svěžest a pocit blízkosti moře. Pokud chcete využít nadčasové odstíny barev, využijte přírodní, zemité a neutrální barvy, jako je tmavě hnědá, tmavě šedá i tmavě zelená.

Doplňky a dekorace

Výborně se interiér ladí pomocí bytového textilu. Zkombinujte závěsy, přehozy, plédy a polštářky na pohovkách, křeslech a postelích s nějakou dekorací, jako jsou rostliny v barevných obalech, vázy, mísy, sošky, obrazy či hodiny. Barvy ovlivní i vaši náladu. Teplé tóny žluté, oranžové a červené působí optimisticky i energeticky a nabádají k aktivitě a kreativnímu tvoření. Studené tóny modré, zelené či fialové uklidňují a jsou vhodné k relaxaci. Neutrální barvy tvoří bílá, šedá, hnědá, béžová a přírodní zelená. Zajistěte také dostatek světla a to přirozené doplňte umělým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.