Jak pěstovat levanduli v květináči

Voňavá levandule je známá především svou nádhernou, omamnou vůní, nádhernými květy a nádhernými fotkami širokých lánů polí ve Francii v oblasti Provence. Tuto exotiku si můžete velmi snadno dopřát i doma. Poradíme vám, jak pěstovat levanduli. Stačí totiž dodržovat pár základních rad a pěstování zvládne i každý začátečník. Nechte se hýčkat krásou levandule.

Jak vypadá levandule

Levandule je vlastně nízký keřík, který dorůstá průměrně do výšky 50 až 60 cm. Kromě své omamné vůně, stříbrných listů a fialkových květů je kromě svého krásného vzhledu tato rostlina ceněná především pro své léčivé účinky. Působí totiž protizánětlivě a velmi dobře uvolňuje bolest. Pomáhá také při astmatu a kašli, pomáhá i při usínání a můžete ji také použít proti molům.

Tip: Jak pěstovat Japonskou vrbu

Jak začít pěstovat levanduli

Jako první si musíte pořídit sazenici levandule. Dá se sice vypěstovat i ze semínka, ale je to zdlouhavé a potřebujete na to ty správné podmínky. Zakoupit si sazenici je rychlejší a spolehlivější způsob. Co se týče substrátu, zvolte písčitou, spíše neutrální půdu. Levandule totiž nesnáší přemokření a vlhko. Jde o nejčastější způsob, jak ji spolehlivě zahubíte. Musí se opatrně zalévat. Nastanou-li mrazy a teploty menší jak – 8 °C, pak je potřeba chránit její kořeny zasazením do země nebo pokrytím slámou, listím či chvojím. Doma ji necháme v chladné, světlé místnosti a výrazně omezíme zálivku.

Umístění a pěstování levandule

Levanduli se nejlépe daří na suchém místě a na přímém slunci. Vadí jí totiž stín a vlhko. Rostlinu můžeme ale velmi dobře pěstovat v květináči za oknem, na terase, nebo ji zasadit přímo do půdy. Pokud zvolíme domácí pěstování, musí mít vždy dostatek světla. Na okenním parapetu se jí bude líbit. Zalévejte ji, až dokonale vyschne a neudržujte příliš mokrou půdu. Pěstování levandule je vhodné i pro začátečníky, pokud třeba odjedeme na dovolenou nebo ji zalít zapomeneme, nemusíte se bát, že vám mezi tím uschne.

Sběr, sušení a skladování levandule

Levanduli můžeme sbírat a sušit dvěma způsoby. Při odkvětu můžete odštípat rozvité květy a ty pak později nechat sušit na suchém a větraném místě. Nikdy ne na přímém slunci. Rozložte je třeba na plátno. V druhém případě můžeme klidně odstřihnout květy i se stonky a ty pak velmi pohodlně zavěsit květy dolů a počkat, než se zvolna usuší. Levanduli skladujte jako čaj v uzavřených neprůhledných nádobách nebo v plátěných pytlících.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.