Pěstování a stříhání magnolie

Magnolie má český název šácholan. Je buď ve tvaru keře, nebo nižšího stromu, původem ze Severní Ameriky a východní Asie. Květy magnólie vypadají opravdu nádherně a stejně tak i voní. Druhy pěstované u nás jsou dostatečně mrazuvzdorné, dobře rostou na chráněných a slunných místech, snášejí i lehký stín. V úplném stínu dost špatně kvetou. Kořeny mají křehké, dužnaté a poměrně mělko kořenící, proto se nově vysazené rostliny doporučuje na zimu u kořenů přikrýt. Kolem kmene v okruhu dvou metrů raději nekypřete půdu a nic nesázejte, abyste kořeny nepoškodili.

Nároky na půdu

Magnolie vyžadují lehčí a spíše kyselou půdu, proto ji při sázení vylepšete dílem rašeliny či kompostu a v dalších letech ke stromku přidejte vždy kvalitní listovku. Magnolii nesvědčí přemokřená půda, kde jí hnijí kořeny, postupně pak odumírá. Nevhodná je půda jílovitá, vápenatá a slínovitá. Na zimu půdu mulčujte spadaným listím, ať ochráníte kořeny před mrazem a zajistíte dostatek vláhy. Magnolie rozkvétají poměrně brzy z jara a nasazené květy často poškozují pozdní mrazíky, proto je sázejte na chráněném místě. Vykopejte prostornou jámu a nesaďte moc hluboko a ze začátku zalévejte. Okolí rostliny pokryjte kůrou, sekanou trávou, listím či kompostem.

Tip: Jak pěstovat Japonskou vrbu

Choroby a řez magnolií

Chorobami magnolie netrpí a snáší i městské znečištěné ovzduší. Magnolie raději ale příliš neprořezávejte a odstraňujte pouze uschlé větve anebo větve, které překážejí a křižují se. Magnolie se dají řezat v mládí, pokud nerostou do požadovaného tvaru. Případný řez proveďte vždy na jaře až po odkvětu, aby nové větvičky stihly vyzrát a následně stihly také nasadit poupata. Dokud je magnolie ještě malá, můžete ji vždy zjara, když hrozí přízemní mrazíky, obalit netkanou textilií, což ochrání poupata.

Květy magnolií

Výhodou brzy kvetoucích magnolií je, že vzrostlejší keře během léta vytvoří ještě další poupata, která do podzimu stačí vykvést. Není jich sice takové množství, jako na jaře, ale potěší vás svou krásou v době, kdy už nic moc nekvete. Dají se koupit i semena magnolie, ale koupit si vypěstovanou rostlinu s dobrým kořenovým balem je mnohem jednodušší. Když však sesbíráte plody magnolie, tedy šištice, dužnaté je uskladněte na práškovém dřevěném uhlí na 4 měsíce. Den před výsevem je dejte do plátěného, režného či jutového pytle, na ½ hodiny ponořte do teplé vody a pak je i s pytlíkem dejte do zeminy ve skleníku. Semena se v půdě zapaří, vydrolí a po 14 dnech se objeví první klíčky. Pěstování trvá několik měsíců a klíčivost je menší než 50 %.

Kam sázet magnolii

Nesázejte magnolii blízko betonových a asfaltových ploch, ani blízko u zdi. Sálavé teplo vystupující z těchto ploch může magnolii výrazně poškodit. Při vysazování magnolie berte v potaz, že jde o rozložitý solitér, který dorůstá šíře 4 až 5 metrů. Potřebuje mít okolo sebe dostatečný prostor a do blízkého okolí magnolie tedy nesázejte další keře a stromy. Magnolie se velmi dobře vyjímají s jehličnany v pozadí. Třeba tisy je mohou ochránit před nepříznivými vlivy, jako je vítr a mráz.

 

One thought on “Pěstování a stříhání magnolie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.