Cibule: Váš velký průvodce světem cibulí

Český název rostliny: Cibule kuchyňská nebo Cibule obecná

Latinský název rostliny: Allium cepa

Cibule kuchyňská je dvouletávytrvalá rostlina ze střední a západní Asie. Známá byla dokonce už v dávnověku. Z kulovité podzemní cibule, která je hladká a složená z více vrstev, z níž poslední tvoří slupku, vyrůstají dlouhé duté a úzké zelené listy. Má robustní a dutý stonek. Pěstuje se na zahradách i na polích a někdy výjimečně také zplaňuje. Vrcholičnaté květenství je složeno z oboupohlavných květů a podepřeno toulcem. Okvětí se skládá ze šesti okvětních lístků s šesti tyčinkami bílé narůžovělé barvy se středním zeleným pruhem.

Základní informace o cibuli:

Typdvouletá až vytrvalá
Čeleďčesnekovité, Alliaceae
Původstřední a západní Asie, v Afghánistánu, Pákistánu a Íránu
Výška100 cm
Tvarvystoupavý
Tvarování / řezlisty se dají průběžně ořezávat a zpracovávat v kuchyni
Doba kveteníčervenec až srpen
Květvrcholičnaté květenství, květy oboupohlavné, podepřené toulcem, okvětí má 6 okvětních lístků a 6 tyčinek
Barva květubílá až narůžovělá se středním zeleným pruhem
Listjednoduchý, celokrajný, úzký, přisedlý, dlouhý, dutý
Barva listuzelená
Plodtobolka
Atraktivitasklizeň, list a cibule
Využitícibule se používá při vaření, působí protizánětlivě, doporučuje se při bodnutí hmyzem, nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém krevním tlaku a na střevní parazity
Trvanlivostcibule se pěstuje jarní i podzimní a v různých barvách, bílá, žlutá i červená
Ostatnínenáročná, pH půdy neutrální, střední vlhkost, plné slunce až polostín

Další druhy rostliny

Mezi barevné cibule patří:

  • žlutá cibule – ‘Všetana‘, ‘Tandem‘, ‘Alice‘, ‘Signum‘ a ‘Olina
  • červená cibule – ‘Karmen‘ nebo ‘Grenadu‘, mají bílou dužinu s probarvenými suknicemi, hodí se do salátů i pro běžnou spotřebu
  • bílá cibule-  ‘Ala‘salátová s jemnou chutí, ‘Pompej‘drobná cibule, vhodná k naložení

Cibule zimní – Allium fistulosum neboli ošlejch

Česky také cibule sibiřská nebo cibule sečka, tedy vytrvalá cibule zimní. Snese mrazy až do mínus 20 °C, má zelenou nať, kterou z ní můžete odřezávat i pod sněhem. Vypěstovat ji lze ze semene, například odrůdu ‘Bajkal‘ nebo si oddělíte část trsu. Můžete ji namnožit i pacibulkami. Je nenáročná, roste i v horských oblastech. Na stanovišti vydrží 10 až 15 let. Brzy z jara stačí doplnit živiny ve formě kompostu nebo kombinovaného hnojiva

Cibule šalotka – Allium ascalonica

Drobná cibule šalotka roste dobře i tam, kde se běžné cibuli nedaří. Cibulky se vysazují od prvního týdne měsíce října, nejlépe na záhon po hnojených okopaninách pěstovaných v loňském roce. Při jarní výsadbě dávejte cibulky do hloubky méně než 5 centimetrů a do sponu 25 x 25 centimetrů. Z jedné cibulky vyroste více drobnějších cibulí, ze kterých můžete průběžně sklízet nať nebo odebírat cibule jako tzv. zelenačku. Cizí odrůdy mají i hnědou a fialovou slupku.

  • žlutá šalotka ‘Golden Gurmet
  • červená šalotka ‘Red Sun‘

Má jemně kořeněnou chuť, hodí se do salátů a omáček, nebo pro ty. Co jim nedělá běžná cibule dobře na trávení. Skladovat se dá při pokojové teplotě až 2 roky

Cibule perlovka – Allium sativum

Drobné, lesklé a bílé cibulky cibule perlovky se nehodí k uskladnění. Používá se k nakládání do sladkokyselého nálevu nebo do zeleninových směsí. 

Jak pěstovat cibuli

Náročnost na pěstování:nenáročná na pěstování, pH půdy neutrální, střední nároky na vlhkost, plné slunce až polostín
Teplota:pěstuje se jako dvouletka a vytrvalé druhy přezimují
Vlhkost:adaptovaná na naše podnebí, půdu udržovat vlhkou
Množení:ze semene nebo ze sazečky, vytrvalé druhy množíme semenem dělením trsů a pacibulkami
Zemina:běžný zahradní substrát
Škůdci:chorobami netrpí, obecně plži, slimáci, plzáci a plíseň cibulová
Světlo:nejlépe roste na slunci nebo v polostínu
Voda:vyžaduje pravidelnou střední zálivku
Hnojení:běžné hnojení se neprovádí, na jaře doplňte živiny do půdy ve formě kompostu nebo kombinovaného hnojiva 
Přesazování:u vytrvalých druhů lze oddělit trsy nebo pacibulky
Letnění:venkovní rostlina
Tip:sazečku nevysazujte na záhony čerstvě vyhnojené chlévskou mrvou, nesnáší přímé hnojení a přihnojování

Kdy a kde sázet

Výsev cibule

Cibule pěstovaná ze semene je trvanlivější a nevybíhá tak do květu. Vyséváme v polovině března začátkem dubna do řádků 20 až 30 cm od sebe a hloubky 1 až 1,5 cemtimetrů.

Výsadba cibule ze sazečky

Cibuli sazečku sázíme do vyhřáté půdy po zmrzlých každý rok na jiné místo, na to stejné až za 3 roky. Cibuli pěstujeme ve II. až III. trati, nejlépe po bramborách a luskovinách. Půdu přihnojíme speciálním hnojivem Allin či Cererit. Nemá ráda přemokřenou půdu, kdy hrozí plíseň cibulová a přehnojování dusíkem. Malé cibulky vysazujeme do mělkého řádku tak, aby vrcholky cibulek byly v úrovni půdy od poloviny března do dubna na vzdálenost 10 centimetrů do řádků 25 cm od sebe.

Jak o rostlinu pečovat     

Cibule nemá zvláštní nároky na pěstování. Stačí jí dobře propustná, živná půda, která nevysychá. Sazečku nevysazujte na záhony čerstvě vyhnojené chlévskou mrvou, přímé hnojení totiž nesnáší, nemá ráda ani přihnojování. Stačí jí půdu vyhnojit na jaře. Záhonky udržujte bez plevele, půdu prokypřujte a udržujte vlhkou.

Pěstování cibule na balkoně

Do prostornější ne moc hluboké nádoby můžete na balkon vysadit mělce kořenící šalotku. Cibule se dá přirychlit za oknem v zimním období při pokojové teplotě. Sklízet můžete zelenou nať do pomazánek nebo polévky stejně jako pažitku. Na balkoně se dá pěstovat i zimní cibule a zelenou nať můžete sklízet celou zimu. 

Sklizeň natě

Z cibule zimní se v průběhu roku sklízí nať podle potřeby. Z trsů se někdy odebírají cibule velikosti jarních cibulek. Hodí se do salátů a pomazánek, mají jemnější chuť, jsou křehčí a syrová se hojně dává do čínských pokrmů. Nehodí se k uskladnění

Sklizeň cibule

Důležité je u cibule dodržet termín sklizně. Pokud ho propásnete, sklidíte sice o něco větší cibuli, ale o část své úrody přijdete větší výskytem skládkových chorob. Předčasně sklizená cibule se naopak špatně dosouší a skladuje. Jakmile polehne porost1/3 až 1/2, nať začne žloutnout a v krčku se zatáhne, což obvykle bývá v 2. polovině července, začněte sklízet.

Sušení cibule

Sklizenou cibuli nejprve nechte za slunečného počasí proschnout na záhonu, kde se vám vybarví slupky a zaschne nať. Pak svažte cibuli do svazků nejvýše 15 kusů do svazku, aby prosychala a zavěšenou pod přístřeškem ji dosušte, dokud nebude zaschlá nať šustit. Cibuli můžete sušit i nakrájenou na plátky. Dobře se skladuje a zabere méně místa. Po nabobtnání a osušení se dá i smažit, jako čerstvá.

Skladování cibule

  • Skladujte ji na suchém místě při teplotě 0 až 2 °C. Vydrží i vyšší teplotu, ale ztrácí na své hmotnosti a šťavnatosti.
  • Uložte ji na větratelných platech, v zavěšených síťových pytlích nebo spletenou do copů.
  • Pokud cibule namrzne, nepřesypávejte ji, dokud nerozmrzne, jinak se začne kazit. Po rozmrazení neztratí nic na své kvalitě.

Účinky rostliny/Zdravotní přínos    

Cibule má protizánětlivé i protirakovinné účinky. Už od starověku je známý močopudný účinek cibule. Při bolestech vnitřního ucha se míchala šťáva z cibule s olivovým olejem a na hadříku vkládala do uší. Výzkumy prokázaly příznivé působení cibule na trávicí systém, tlumení činnosti střevních parazitů, šťáva ředěná mlékem odstraňuje vředy, hnisavé rány a vyrážky.

Podporuje krvetvorbu, rozpouští krevní sraženiny, má tlumící účinky v podobě cibulové a celerové šťávy při duševním vypětí a bolestech hlavy, snižuje vysokou hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Pomáhá při potížích s dýchacími cestami, jako kašel, zahlenění, rýma, astma, nachlazení, chřipka i angína.

Obsah vitamínů v cibuli na 100 g

  • niacin (B3) 0,2 mg
  • pyridoxin (B6) 0,13 mg
  • riboflavin (B2) 0,04 mg
  • thiamin (B1) 0,03 mg
  • vitamin C 10 mg
  • vitamin E 0,26 mg
  • karoten (A) 33 mcg – mikrogramů

Obsah minerálních prvků na 100 g

  • draslík (K) 130 mg
  • fosfor (P) 36 mg
  • hořčík (Mg) 8 mg
  • mangan (Mn) 0,36 mg
  • měď (Cu) 0,13 mg
  • síra (S) 51 mg
  • sodík (Na) 10 mg
  • vápník (Ca) 27 mg
  • zinek (Zn) 0,09 mg
  • železo (Fe) 0,5 mg

Kde koupit semínka/rostlinu

Semínka a sazečku sežene v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka i sazečku si můžete vybrat i online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.