Jak vybrat vysavač – Jaké druhy vysavačů jsou na trhu?

Přemýšlíte, jak a podle čeho si vybrat vysavač a zda se vám vyplatí ten robotický? Pokud jej jednou vyzkoušíte, nedáte na něj dopustit. Udělá totiž práci za vás.

Klasický vysavač

Jde o nejčastěji kupovaný typ vysavače, který vysaje koberce i tvrdé podlahové povrchy. Může jít o model se sáčky na prach, nebo s nádobou na ukládání nečistot. Má vysoký výkon a je limitován dosahem kabelu k zásuvce. Výhodou je nižší cena. Praktickou funkcí je automatické navíjení kabelu po stisku tlačítka. Parkovací úchyty trubice ji umožní připevnit k tělu vysavače. V příslušenství mohou být hubice na parkety, nedostupná místa, vysávání chlupů a vlasů nebo rotační a dají se i dokoupit.

Díky funkci indikace plného sáčku víte, kdy sáček vyměnit. Jde o mechanický indikátor nebo displej, kde se objeví i upozornění na výměnu filtru. Pro vysávání záclon a jemných koberců si někdy můžete regulovat sílu sání vysavače. Elektronicky nebo mechanicky posuvníkem na rukojeti hadice. Funkce Soft Start pouští motor pozvolna a brání nadměrné zátěži i opotřebení. Pozvolné je i zvyšování hladiny hluku.  

Tyčový vysavač

Tyčové vysavače mají protáhlý tvar a stojí i bez opory. Jejich výhodou je, že se nemusíte tolik ohýbat během vysávání, jsou lehké a skladné. Věnujte pozornost zejména hmotnosti tyčového vysavače, protože se dost liší. Při vysávání budete držet téměř celou váhu vysavače stále v ruce a každé kilo poznáte. Tyčové vysavače mohou využívat síťového napájení a v tom případě mají vyšší výkon, nebo mají vestavěný akumulátor. Pak mají o něco nižší výkon, ale při vysávání je zase neomezuje vzdálenost od elektrické zásuvky.

Ruční vysavač

Malé, lehké a snadno ovladatelné při manipulaci, vhodné třeba na sedačku či do auta. Většinou mají akumulátor a obejdou se bez elektrické přípojky. Nejsou přímo určeny pro vysávání větších ploch. Užijete je pro pohotový úklid drobků pod stolem, nebo když rozsypete mouky či strouhanku při vaření. Existují modely sáčkové a bezsáčkové. Rozdíly jsou i ve výkonu. Některé modely vysavačů jsou takzvané 2v1. Z velkého tyčového vysavače si snadno a rychle oddělíte malý ruční vysavač. Kompaktní tyčový a ruční vysavač pak funguje na akumulátor.

Robotický vysavač

Mají diskovitý tvar, pohybují se samostatně a d-tvary jsou lépe uzpůsobené pro vysávání rohů. Na spodní straně mají rotační kartáče, které sbírají nečistoty sacím otvorem do sběrné nádoby. Hodí se pro průběžný úklid. Pokud máte byt bez překážek, klasický vysavač ani nepotřebujete. Dělají jim potíže koberce s vysokým chlupem. Ty dražší mají zabudovanou kameru a senzory pro rozlišování okolí. Překážky jako schody, záclony a nábytek řeší senzory funkcí virtuální stěny nebo detektorem. Díky infračerveného paprsku virtuální zeď ohraničí rizikové zóny. Levnější modely překážky oťukávají a pomocí nárazníků uhýbají. Funkce antistatického mopu pomocí mikrovláken uklidí nejjemnější prach a poradí si i s mastnotou. Pokud mají UV-C lampu, dezinfikují, ničí bakterie a roztoče.

Řada robotických vysavačů má možnost mokrého vysávání. Pro vysávání koberců jsou s rotačním turbokartáčem. Mají možnost odloženého startu, časové programy, indikace plné nádoby a mohou být na dálkové ovládání. Ty s připojením k Wi-Fi řídíte pomocí chytrého telefonu a mohou s vámi i mluvit nebi vy je můžete ovládat hlasem. Pokud si ho jednou pořídíte jako my, budete mít vysáto a vytřeno než přijdete domů, ušetříte si spoustu práce a doma bude pořád čisto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.