Jak si vyrobit adventní věnec? Dejme se do toho

O první adventní neděli zapalujeme první svíčku ze čtyř na adventním věnci. Adventní věnec si můžete koupit nebo sami vyrobit. Výroba věnce je celkem snadná a my vám nyní poradíme, jak si udělat krásný adventní věnec.

Oblíbené jsou adventní věnce ve fialové a červené barvě. Můžete použít stuhy a vánoční ozdoby, ale i koření, jako je badyán a celá skořice, šišky, kaštany, ořechy, šípky a jiné sušené plody i květiny. Zakupte si i ostré hroty k uchycení svíček. Výroba adventního věnce z přírodnin symbolizuje spjatost s přírodou. Nebojte se ani doplnění věnce stuhami v barvě svíčky nebo baňkám. Při vytváření věnce bychom si měli vybrat barevné tóny, ve kterém jej chceme ladit.

Co budeme potřebovat

  • slámový nebo polystyrenový korpus
  • větvičky chvojí
  • vázací drát na cívce
  • silikonovou tavnou pistoli
  • 4 bodce na svíčky
  • 4 svíčky
  • baňky, ozdoby, stuhy a přírodniny 
  • nůžky

Příprava věnce

Adventní věnec z chvojí nádherně provoní naše domovy a navodí pravou atmosféru Vánoc. Jeho výroba není vůbec složitá. Potřebovat budete korpus, nejlépe slaměný, polystyrenový, nebo upletený z ohebných větviček vrby či břízy. Pokud se nechcete zabývat jeho výrobou, snadno si jej pořídíte v zahradnictví nebo květinářství.

Práce s chvojím

Použijte čerstvé chvojí, nejlépe větvičky neopadavých jehličnanů, vázací drát na cívce a nůžky. Úžasně vypadá i kombinace různého druhu chvojí, třeba zelená a stříbrná jedle nebo jalovec a túje. Větvičky chvojí přivazujeme ke korpusu obmotáváním vázacím drátkem. Vždy jednu řadu přiložíme, ovineme drátkem a ten přikryjeme další řadou chvojí. Je na vás, zda budete věnec obmotávát chvojím i zespodu. Pokud jej budete věšet nad stůl a nebudete jej na něj pokládat, určitě to udělejte. Pokud chcete, aby věnec pěkně voněl, přidejte aromatický jalovec.

Na co si dát pozor

Chvojí vrstvíme na korpus vždy v jednom směru a přivazujeme je pevně vázacím drátem. Nejlépe je použít zelený. Navázáním chvojí získáme bohatou zelenou vazbu, kterou pak můžeme pěkně dozdobit. Jakmile pokládku chvojím dokončíme, můžeme přistoupit k upevnění svíček. Na větvičky dáme 4 svíčky. Můžeme je upevnit na zakoupené bodce pomocí silikonové pistole. Svíčky upevňujeme tak, aby nedošlo ke vznícení okolních větviček a pak i zdobení.

Zdobení adventního věnce

Ke zdobení můžeme použít přírodniny, jako jsou smrkové a březové kůry, ze kterých můžeme vyřezat ozdoby. Ty se dají vyrobit i z lýka, slámy a ohebných větviček. Krásné jsou u i ozdoby z včelího vosku. Hezky vypadají větvičky šípků a jeřabin, mahónie, šišky, ořechy, kaštany, žaludy, bukvice, suché trávy a květ. Využít můžeme také kousky skořice nebo badyánu, krátké kousky větviček nebo mech Vhodnou ozdobou jsou i domácí perníčky, menší jablíčka, sušená kolečka jablek, pomerančů a citrónů. Můžeme použít i ozdoby jako jsou baňky, hvězdičky, stuhy a jmelí. Vyrobit si můžeme i adventní věnec na dveře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.