Krbová kamna i krby jsou romantické, ale vyžadují správnou údržbu

Údržba krbových kamen_PR

Užít si od podzimu do jara pohled do ohně, nechat si vytopit místnost přirozeným teplem z krbu či krbových kamen, zasnít se ve dvou nad romantickými filmy právě s doprovodem hřejivého krbu a třeba i lahvinky vína, to jsou nádherné představy a pro mnoho lidí i příjemná realita. Jenže tohle jsou výsledky, které nese pravidelná péče o krb, správné topení a také revize, bez kterých riskujeme velký průšvih. Pojďme se podívat, co je také spojeno s péčí o krb nebo krbová kamna.

Pravidelné čištění a revize

Předpokladem bezpečného používání krbů a krbových kamen jsou pravidelné čištění nejen topidel samotných, ale také celého mechanismu, z nějž právě komín a jeho průchodnost jsou snad to nejdůležitější. 

Na údržbu kamen a krbů myslí také vyhláška ministerstva vnitra o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty1. Ta nařizuje všem majitelům, aby nechali krby, kamna, kotle a k nim náležející komíny čistit jednou ročně, pokud je používají jen sezónně, nebo i dvakrát a až třikrát ročně, pokud je používají stále. Přitom „za sezónní provoz se považuje provoz spalinové cesty po dobu, která by neměla překročit šest měsíců v kalendářním roce,“ jak vysvětlil Petr Dušek ze Společenstva kominíků ČR.

Revize spalinové cesty se podle již zmíněné vyhlášky dělá před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu, při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv, případně před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty. Dalším důvodem pro revizi je i stav po komínovém požáru nebo vznik trhlin u používané spalinové cesty. 

Bezpečnost nejen zvenčí, ale i vevnitř

Zatímco o bezpečný průchod spalinových cest se vám postará profesionál, o bezpečnost doma, v okolí krbu nebo kamen, se musíte postarat vy sami. Nejdůležitější je tento požadavek zejména v těch domácnostech, kde jsou menší děti

Dospělí se o krb nebo kamna přece jen tak snadno nespálí, už si umějí dávat lepší pozor. Takže jestliže se vaše miminko začíná plazit nebo už leze, je nejvyšší čas se podívat na bezpečnostní ohrádku okolo krbu nebo kamen. 

Cenově dostupné modely nabízejí v Kaufland letáku. V tom aktuálním se jistě zaměřte na s. 44, kde je speciální nabídka Hřejivé teplo. Nabídka platí na týden od 18. 11. do 24. 11. 20193. V rámci této akce můžete pořídit kovovou zábranu ke krbu odolnou proti vysokým teplotám, s rozměry 310 x 76 cm. Má dvířka se zajišťovacím mechanismem, která váš drobeček jistě ještě dlouho sám neotevře. Balení je samozřejmě i s montážním materiálem.

Domácí čištění

U krbů a krbových kamen samozřejmě nestačí nechat dvakrát do roka vyčistit komín a prostor ohradit bezpečnostní zábranou. Musíme se sami postarat o vnitřní prostor krbu a také o čistotu jeho nejbližšího okolí. Hořící oheň v krbu je krásný, ale bez práce a spousty času věnovaného úklidu to nejde.

Popel

Pravidelně je nutné se poprat se zbytky hoření, tedy s popelem. Kdo má zahradu, využije ho do kompostu nebo rovnou na záhony, komu zahrada chybí, ten může dávat popel do bio odpadu, ale vždy jen několik dní vychladlý, nikdy horký. 

To znamená, že by se popel měl vynášet, až ohniště opravdu vychladne. Používáme k tomu kovové pomocníky, protože vevnitř může být popel stále ještě horký, přestože tak na první pohled nevypadá. Vyndáme popel do kovové nádoby a nejdříve za dva dny přesypeme do plastové popelnice na rostlinný odpad.

Pohodlnější variantou je vysavač na popel určený pro krby a kamna. Občas nahlédněte do online letáků Mall, tady bývají speciální vysavače na popel za zajímavé ceny. Nejenže ušetří spoustu práce a dostanou popel i z nepřístupných míst, ale zejména pomohou v čištění krbů a kamen bez toho, abyste si zaneřádili okolí. Popel je lehoučký a při běžném zametání se jako prach dostane úplně všude.

Proč je nutné se tak úzkostlivě snažit odstraňovat pravidelně popel i z nepřístupných míst? Je to jednoduché: popel do sebe nasává vlhkost a součásti krbů a kamen pak korodují. I proto je lepší využívat vysavačů na popel nebo alespoň pořídit kovovou filtrační nádobu, která se napojí na multifunkční vysavač.

Zanesení dvířek a okolí

Oheň, i když ho krmíme opravdu suchým a kvalitním dřevem, přece jen čoudí. Tím se pomalu zanášejí dvířka, skrze která my se na oheň chceme dívat. Postupně se zanáší i nejbližší okolí krbu a kamen, což s sebou nese nutnost je udržovat v čistotě. 

Dvířka se dají čistit stejnými čisticími prostředky jako běžné pečicí trouby. Anebo si můžete pomoci speciálními gelovými čističi, které jsou však stejně agresivní k lidské pokožce jako čističe určené pro trouby. Vždy proto s rukavicemi a vždy bez asistence malých dětí. 

Když budete dvířka čistit pravidelně, může stačit i běžný saponát, protože nečistoty ještě nebudou dlouhodobě usazené. Okolí krbu stačí pravidelně vysávat a přetírat hadrem namočeným v běžném prostředku určeném pro úklid mastných ploch, třeba prostředku na nádobí. 

Pokud si s krbem nebo kamny dáte pravidelně trochu práce a budete je udržovat čisté, plnit je dokonale proschlým dřevem a pravidelně si necháte čistit i spalinové cesty, budou vám při relaxaci dělat příjemné společníky po mnoho let.

Zdroje:

1. Požární a provozní bezpečnost komínů, dostupné na Společenstvo kominíků ČR

2. Krby a kamna zpříjemní zimu, ale je potřeba myslet na údržbu i na kvalitu dřeva, dostupné na Aktuálně.cz

3. Kaufland leták, dostupné na Letákomat.cz

4. Mall leták

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.