Kdy a jak sázet česnek a cibuli

Česnek je blahodárná rostlina, která má obrovskou sílu přemoci mnoho bacilů, které se snaží dobýt naše území, třeba mandle či nos. Sadba česneku se obvykle provádí na podzim. Při sázení česneku, je třeba si připomenout, že kvalitní sadbový česnek je základ. Při nákupu sadbového česneku si dejte na čas a skutečně věnujte trochu pozornosti především jeho kvalitě. Velmi lehce se totiž může stát, že si vypěstujete takový česnek, který nebude mít ty správné grády a bude prostě nepoužitelný a naprosto nepoživatelný. Ušetřete si skutečné zklamání hned na začátku a zbytečně se neokrádejte o čas a úsilí. Zvolte český česnek, který má silnou chuť i aroma.

Bude vás zajímat: Cibule: Váš velký průvodce světem cibulí

Sázení česneku

Česnek se má sázet před zimou, nejlépe na konci listopadu či v prosinci, těsně před tím, než zamrzne půda. Je důležité, aby teplota několik dní nepřesáhla 9 °C. Je možné jej vysadit i na jaře v březnu či dubnu.

Sázení česneku nemusí být prováděno nijak odborně a určitě to zvládne i začátečník. Než začne samotné sázení česneku, je třeba, abyste nejprve rozebrali palice česneku na jednotlivé stroužky. Je velmi důležité, pořádně je vytřídit. Nepoužívejte k sadbě jakkoliv poškozené, plesnivé anebo moc malé stroužky. Po rozebrání palic česneku přichází na řadu důležité moření stroužků. K dostání je v současné době hned několik prostředků, které jsou přímo určeny k moření. Zkuste třeba přípravek Rovral AquaFlo. K výsadbě česneku použijte sázecího kolík. Do vyhloubených jamek dávejte česnek tak, aby nad vysazeným stroužkem česneku bylo asi 6 cm zeminy. Řádky by měly být od sebe vzdálené asi 30 cm a mezi jednotlivými rostlinami nechte vždy přibližně 10 cm mezeru.

Sázení cibule

Cibule je jedna z nejoblíbenějších tuzemských plodin, která zároveň patří mezi základní suroviny používané v kuchyni. Dává se do mnoha slaných pokrmů, ať už jako součást jíšky, pod pečené maso nebo osmažená na bramborové knedlíky. Na českých zahradách je její pěstování běžné. Cibule pochází ze západní části Asie, v Iránu a Pakistánu. Jejímu pěstování holdovali již staří Sumerové v období kolem roku 4000 před naším letopočtem. Cibule s chlebem byla nejčastější obživou stavitelů slavných egyptských pyramid, kterým dodávala sílu a likvidovala bacily. Sázení cibule a její pěstování by měl zvládnout každý z nás. Pokud ji dobře zasázíte, nestojí vám nic v cestě k vydatné úrodě.

Sázejte podle druhu

Semena cibule vyséváme v první polovině března. Ideální doba pro výsadbu cibule sazečky nebo z předpěstovaných sazeniček je koncem března až začátkem dubna. Než začnete se sázením, je třeba si ujasnit, zda budete vysévat a pěstovat cibuli sazečku, anebo si již rovnou z cibule sazečky vypěstujete cibuli ke spotřebě. Jestliže budete sázet semínka, některé rostliny cibule budou asi větší, ale přehnaně velkých rozměrů vaše vypěstované cibule nedosáhnou. Jestliže zasadíte rovnou sazečku, můžete se pak těšit na dostatečně velkou úrodu. Ideálně k sázení použijte sazečku, kterou jste si sami vypěstovali v minulém roce. Určitě vybírejte kvalitní a zdravé cibulky a opět sazečku namořte. Nejvhodnější je nyní přípravek Rovral AquaFlo.

Výsadba cibule

K výsadbě cibule potřebujete zejména sázecí kolík. Pokud jej nemáte, není problém cibuli sazečku vysadit do předem připravených rýh. Cibule dávejte do řádků vzdálených asi 10 cm od sebe. Sázení cibule probíhá podpučím dolů do země, vrcholky cibule sazečky nechte zakryty zeminou asi 4 až 6 cm. Po zasazení cibulek můžete zeminu lehce udusat. Po vysázení cibule přichází na řadu zálivka. Cibule není plodinou, která by byla náročná na zálivku a musela být hojně zavlažována. Přesto je dobré dát pozor na to, aby vám země nevyschla a cibule měla dostatek vláhy. Hnojení cibule není nutné, pokud je půda plnohodnotně připravena pro sázení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.