Čím krmit terarijní zvířata?

cim_nekrmit_terarijni_zvirata

Většina terarijních zvířat, která chováme doma v teráriu, vyžaduje živou potravu. A té se dnes budeme věnovat trochu blíže. V článku se dozvíte stručné info ke každé potravě a díky tomu už budete vědět co a jak.

Sarančata

Sarančata jsou velice dobrou potravou pro zvířata v teráriu. Jestliže chováme větší počet zvířat, určitě se nám vyplatí domácí chov. Je vcelku nenáročný. Sarančata se živí listy a ovocem. Tekutinu dodávat nemusíme, tu získávají přímo z potravy. Při chovu sarančat je však důležitá vysoká teplota, přes den asi 35ºC a v noci asi o 10 stupňů méně. K tomu lze využít keramické žárovky do objímky. Je třeba vytvořit asi 12 cm podloží vlhké zeminy, do které jsou vajíčka kladena.

Cvrček domácí

Při chovu tohoto hmyzu musíme pořídit terárium o minimální výšce 40 cm, abychom při krmení zabránili úniku cvrčků z terária. Teplota by měla být asi kolem 30 ºC. Cvrčci mají rádi úkryty, které jim můžeme vytvořit pomocí papírových kartónů nebo například z ruliček toaletního papíru. Od dvou týdnů po nakladení se líhnout noví cvrčci. Pokud se nebudou mít malí cvrčci kde schovat, dospělí jedince je zabijí. 

Cvrčky krmíme suchým chlebem, granulemi pro kočky a psy, ale existuje i univerzální krmná směs pro cvrčky. Tekutinu můžeme dodávat ve formě ovoce, zeleniny nebo i trávy. Chybět by však neměla napáječka s vodou, která by měla mít podobu například víčka od zavařeniny. To vyplníme buničinou a nalijeme vodu. Buničina by ovšem neměla ve vodě plavat, ať se nám cvrčci neutopí.

Mouční červi

Ve specializovaných obchodech často vidíme v miskách na prodej moučné červy. Ovšem jejich výživová hodnota není příliš velká, a proto je nesmíme používat ke krmení příliš často. Obsahují velké množství tuku, a navíc je jejich kůže nestravitelná. Ve výsledku se dá říci, že je to strava, kterou podáváme jen v nejnutnějších případech.

Žížaly

Žížalami krmíme především ropuchy, avšak jejich konzumace způsobuje plynatost střev. Výhodou je, že si žížaly můžete nasbírat na vlastní zahradě.

Mouchy

Mouchy jsou ideální potravou pro žáby a ještěry. Získáme je zakoupením larvy a necháme je vylíhnout ve sklenici naplněné pilinami a samozřejmě uzavřené víkem s malými průduchy. Mouchy se vylíhnou asi po týdnu, od doby, kdy larvy ztvrdnou a získají černohnědou barvu.

Myši a potkani

Ti jsou jak známo potravou hadů. Můžeme je chovat ve větším množství, a to v plastovém teráriu. Terárium vysteleme pilinami a na vytvoření hnízda nám poslouží kousky papírů. Jako krmivo použijeme krmivo pro hlodavce a dále do závěsného pítka nalijeme vodu.

Zvířata v teráriu se nekrmí pouze živou potravou, ale také například libovým masem.  Často chovatelé přistoupí ke krmení z kočičí nebo psí konzervy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.