Účty za elektrickou energii vám razantně srazí efektivní fotovoltaický systém

Pořízení výkonného fotovoltaického systému na pozadí současných událostí způsobujících v podstatě strmý nárůst cen energií v dnešní době rozhodně lze doporučit. Za splnění jedné podmínky – zvolíte-li vhodného dodavatele.

V první řadě se nenechte zlákat nízkou cenou, za níž většinou stojí panely, baterie a snímače nevalné kvality. A tedy poruchové. Místo produktů čínské provenience upřednostněte spíše ty německé.

Kolik panelů budu potřebovat?

To je jedna z vůbec prvních otázek, na niž si budete muset odpovědět. Obecně se dá říci, že počet panelů by měl odpovídat vaší energetické spotřebě. Abyste si udělali obrázek – jeden fotovoltaický panel z portfolia společnosti Funkční domy s.r.o dokáže vyrobit necelých 4000 kWh za rok. Chcete-li být energeticky soběstační, podívejte se do loňského vyúčtování za elektřinu a zjistěte, kolik energie jste celkem spotřebovali. A tuto cifru vydělte tisíci. Takovéto množství panelů by vás mělo přiblížit k energetické soběstačnosti. Uvědomte si ale, že výroba elektrické energie ze slunce v průběhu roku kolísá. Nejvyšší je v letních měsících a nejnižší v těch zimních. Přebytky v každém případě můžete ukládat do baterií.

Kam s nimi?

Nejde jen o samotný počet fotovoltaických panelů, nýbrž také jejich směrování. Nejvýkonnější fotovoltaika na střechu, to jsou panely se sklonem třicet až pětatřicet stupňů orientovaných na jižní stranu. Možný je ještě jihovýchod a jihozápad. Naprosto nevhodné je směrování FVE na severní stranu. Což samozřejmě neznamená, že tak nemůžete učinit. Jen počítejte s tím, že návratnost investice se vám o něco prodlouží a také nepochodíte s žádostí o státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Ta přitom může znamenat úsporu až ve výši 2000 tisíc korun.

FVE na ploché střeše

Fotovoltaické panely je možné instalovat i na plochých střechách. Požadovaný sklon zajistí speciální konstrukce. Když přitom hovoříme o střechách, nemáme tím na mysli jen střechy rodinných domů. Panely můžete mít třeba na altánu, garáži či pergole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.