Jak z obýváku vytvořit místnost, ve které se budeme cítit dobře

pro zútulnění interiéru jsou dobrou volbou i plakáty na zeď

Obývací pokoj – prostor, kde pravidelně vítáme návštěvy a kde zároveň relaxujeme, pakliže je to zrovna zapotřebí. Tedy, oba scénáře mohou být naplněny pouze v případě, že se rozhodneme vytvořit z obýváku příjemné místo. Pokud se v něm nebudeme cítit zrovna nejlépe, nebudeme tady trávit ani zlomek času.

Zařizování věnujte dostatek času

Jelikož o obývacím pokoji mluvíme jako o důležité místnosti v domě, neměli bychom zařizování podceňovat. Jak už bylo naznačeno, mluvíme o hlavním centru veškerého dění čili se musí jednat o příjemnou, zároveň však dostatečně praktickou a útulnou místnost. 

Alfou i omegou, respektive základním kamenem, který položíte při zařizování této části domu, jsou barvy, které s vámi musí rezonovat a které ideálně mají jít ruku v ruce se stylem, do kterého jste se rozhodli zařídit svou domácnost. Přemýšlejte, kdy použít teplé i studené barvy. Pakliže jste dali přednost stylu boho, neutrální odstíny v kombinaci s olivovou nebo khaki barvou budou středem vaší pozornosti. Jestliže jste se rozhodli jít cestou minimalismu, budou pro vás daleko více klíčové odstíny bílé, šedé a krémové. 

Pokud vám přijde, že jednobarevné zdi jsou nuda, fototapety na zeď jsou skvělou alternativou. Jestliže vás omrzí, stačí je odlepit a nalepit jiné. Proměna interiéru nikdy nebyla tak snadná!

Pokud vám přijde, že jednobarevné zdi jsou nuda, fototapety na zeď jsou skvělou alternativou

Umístění nábytku také hraje roli

Na celkovém vzhledu interiéru však mají vliv také jiné faktory, a to například umístění nábytku. Než k tomuto kroku dojde, musíte nábytek samozřejmě vybrat. Provedení, vzhled i tvar jsou věci, které vybírejte na základě své vlastní intuice. I když můžete jít cestou moderních trendů, nakonec se jen vy sami musíte u sebe doma cítit příjemně. 

Jak budete mít nábytek vybraný, nastupuje další část, a tou je správné umístění nábytku. Důraz klademe hlavně na správné umístění pohovky, která je pravděpodobně dostatečně prostorná, aby se na ni vešli všichni členové naší rodiny. A právě na základě tohoto zjištění se snažíme o to, aby pohovka byla směřována tím správným směrem, odkud by se vidělo na to podstatné, dobře sedělo a člověk se mohl dokonale uvolnit. 

Budiž světlo!

A nezapomínáme ani na správné osvětlení. Ono obecně světlo je klíčové, proto se snažíme sázet na přirozenost. Pokud nám do interiéru proudí dostatek přirozeného světla skrze okna, nepotřebujeme tolik umělého osvětlení. Z oken proto sundáváme veškeré závěsy nebo záclony, které mohou slunečním paprskům zabraňovat „v pohybu“, naopak se snažíme i z okenních parapetů odstranit veškeré možné překážky. 

I když však světla do interiéru dostaneme víc než dost, přesto je nutné vybrat i řádné osvětlení, které přichází na řadu v okamžiku, kdy slunce zajde a měsíc vyjde. Klíčové je jedno hlavní osvětlení, jež se podpoří řadou vedlejších svítidel. 

Dekorace vyšperkují místnost k dokonalosti

Vedle volby správných barev a rozmístění nábytku se nebojíme ani dekorací, které vyšperkují místnost k dokonalosti. Řada lidí se od bytových doplňků drží zkrátka, což je velká škoda. Útulnost – to je hlavní úkol dekorací. A útulnost = příjemný obývací pokoj. 

Při výběru jednotlivých drobností se snažíme zaujmout co nejvíce všechny naše smysly. Vedle rodinných fotografií nebo stojacích lamp investujeme také do vonných svíček a podobných aromat, které zase dokonale ovládnou náš čich. Deky nebo hebké povlaky na polštáře zase osloví hmat, protože jsou příjemné a hebké na omak. A pokojové rostliny? Ty jsou obecně pro naše zdraví, které dokážou posílit tím, že vyčistí vzduch v obýváku. 

Zpříjemnit obývací pokoj můžete i za pomoci jiných dekoračních prvků, k nimž patří například vázy s čerstvě řezanými květinami nebo dřevěné dekorace přinášející do interiéru trochu té přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.