Jak zkrášlit dům a zahradu? Kamenné prvky zpříjemní vzhled exteriéru i interiérů

obchodskameny

Jaro je nejen ve znamení příchodu teplého počasí, kdy se probouzí příroda. Je rovněž časem, který je vhodný využít ke zkrášlení vašeho domova. A to nejen vnitřních prostor domu, ale i zahrady, jež jej obklopuje. Využít se přitom dá řada doplňků a materiálů. Dobrou volbou je bezesporu kámen.

Kámen a zahrada

Kamenné prvky dokážou zútulnit každou zahradu. Jejich využití má přitom takřka nepřeberné množství variant. Klasikou jsou okrasné valounky a zahradní kameny, z nichž vytvoříte třeba zídku u rybníčku či jezírka, pokud je součástí zahrady vašeho domu.

Velmi působivá je rovněž kamenná dlažba, jež může být třeba i nepravidelná, čímž lépe zapadne do přírodního rázu exteriéru. Samostatnou kapitolou jsou pak gabionové konstrukce, do nichž se dají naskládat různé druhy kamenů, a to včetně stále populárnějších skleněných. Gabiony slouží ke zpevnění nerovného a nestabilního terénu. Hodí se tedy kupříkladu v okamžiku, kdy je vaše zahrada členitější a vyvýšená.

Využití v interiérech

Pokud jsem zmínil skleněné kameny, jde o doplňky, jež jsou vhodné i do interiérů. Díky svému efektnímu vzhledu se skvěle hodí do okrasných váz a nádob, v nichž pěstujete pokojové rostliny.

Kamenné prvky dobře poslouží i jako vyloženě dekorativní ozdoby. Do zahrady se v tomto případě dají umístit větší solitérní kameny. V jejich blízkosti pak vznikne ideální prostředí pro drobný hmyz, takže se vám na zahradě doslova rozbují život.

Kámen má i daleko praktičtější využití. Dají se z něj vytvořit moderní kamenné schody. Jejich velkými přednostmi jsou zejména dlouhá životnost a vysoká odolnost vůči poškození, navíc se snadno udržují v čistotě, a to i bez nutnosti použití chemických přípravků.

Jak vidno, praktické i dekorativní kameny si v každé domácnosti najdou své opodstatnění. Záleží jen na vás, kolik jim ve vašem domě dopřejete prostoru. Přírodních materiálů nikdy není dost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *