Jak postavit ohniště na zahradě? 7 snadných kroků.

Na stavbu ohniště je nutné nejprve zvolit vhodný materiál. Mohou to být cihly, kámen, beton nebo ocel. Lze také vytvořit nehořlavý podklad z kamene, štěrku či písku a následně na něj ohniště postavit. Jak postavit ohniště?

Velmi dobře vypadají i přenosná topeniště, kovové široké kotle a koše. Na zahradě však nejčastěji používáme cihly nebo kámen. Pokud už jste vybrali vhodný materiál, pojďte se podívat, jak na samotnou stavbu. Zděné ohniště můžeme zapustit do země, vytvořit betonové dno, na kterém ohniště po obvodu následně vyzdíme, nebo jej naopak vyvýšit o něco více nad terén.

Jak postavit ohniště

  1. Nejprve si nakreslete plán. Později totiž budete velmi rádi, že jste to udělali. Uveďte si do svého plánu rozměry, tvary a množství materiálu, které budete potřebovat použít. Stavba ohniště vám pak půjde mnohem lépe a mnohem rychleji.
  2. Pak si určete vhodné místo, kde chcete své ohniště na zahradě postavit. Vybírejte pečlivě, aby bylo místo praktické. Místo je třeba důkladně změřit, abyste věděli, kolik materiálu budete na jeho stavbu potřebovat.
  3. Na kolík si pak navažte provázek a následně jej zatlučte do středu místa, kde bude vaše ohniště stát a pomocí provázku si vytyčte kruh. Tak docílíte pravidelného tvaru ohniště. Tvar ohniště však nemusí být nutně jen kulatý. Vytvořte si klidně ohniště čtvercové, obdélníkové, oválné nebo ve tvaru mnohoúhelníku, hlavně aby bylo podle vašich představ.
  4. Vyznačené ohniště je pak nutné následně vykopat na hloubku kostek. Pak je třeba si vytyčit střední kruh, nebo střed zvoleného tvaru, který bude položen níže o výšku jedné kostky, než bude okolní kružnice neboli okraj ohniště. To pak bude mnohem lépe přístupné a mělčí prostředek vám dovolí lépe korigovat velikost ohně.
  5. Pak se můžete pustit do pokládky. Začneme spodním kruhem a vždy při práci postupujeme směrem zvenku do středu ohniště. Když je pokládka hotová, vysypte spáry drobným štěrkem. Pak se pusťte do límce ohniště a vytvořte zvýšený okraj ohniště.
  6. Kostky vnějšího kruhu vždy zapusťte nejméně 3 cm po okraj spodních kostek, jinak budou příliš volné a budou špatně držet. Můžete je také stavět na základ z betonového potěru kvůli vyšší pevnosti a odolnosti.
  7. Hotové ohniště ještě nakonec pořádně zasypte štěrkem a nakonec také upravte terén okolo ohniště.

Po stavbě nechte ohniště zatvrdnout, ať vyschnou všechny spáry a až potom teprve založte první oheň. Nezapomeňte, že z ohniště velmi snadno vyletí jiskry, proto dbejte na bezpečnost v okolí ohně. Nutná je i občasná péče, pravidelné uklízení popelu z ohniště a zbytky dřeva. V chladných měsících doporučujeme dávat na oheň víko. Na zahradě se vám může hodit i dřevěná udírna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.