Číslo popisné a orientační – Rozdíl je malý, ale velice důležitý

Každý dům je opatřen čísly. Toto číslování slouží k lepší identifikaci a evidenci veškerých staveb. Díky nim vás také najde poštovní doručovatel podle adresy napsané na obálce. Zmíněná čísla jsou také potřebnou pomůckou pro tvorbu digitálních map a jsou evidována do katastru nemovitostí.

Číslo může být popisné, orientační, ale i evidenční a domovní. Jaký je mezi nimi rozdíl, jak je rozeznat a k čemu jednotlivá čísla vlastně slouží?

Číslo popisné

Číslo popisné je většinou delší číslo uvedené na domě a může být až pětimístné. Podmínkou přidělení čísla je jeho zápis v katastru nemovitostí k dané nemovitosti a přiděluje se vždy až po kolaudaci stavby. Nahlížení do katastru nemovitostí vám jej prozradí. Je učeno obecním úřadem a může se časem měnit formou přečíslování.

Zánik čísla popisného

Číslo popisné zanikne společně s domem, pokud je stará stavba zbourána a na tomto místě původní stavby vznikne stavba nová. Ta dostane nové číslo popisné. Čím novější je daná nemovitost, tím je vyšší číslo popisné. Dům s více vchody bude mít i více popisných čísel. Každý vchod bude mít jiné číslo popisné.

Chybný zápis v katastru nemovitostí

Chybný zápis do KN je platný již 52 den po doručení podvodné smlouvy na příslušný katastrální úřad. Aby skutečný majitel nepřišel o střechu nad hlavou, měl by alespoň 1x týdně do katastru nahlédnout a zkontrolovat stav výpisu své nemovitosti. Například služba www.Katastr365.cz nyní denní kontrolu poskytuje již od 690 Kč/rok.

Číslo orientační

Číslo orientační slouží k orientaci. Toto číslo je jedinečné pro danou ulici, ale v obci se může několikrát opakovat. Orientuje dům směrem do ulice nebo náměstí. Pokud má daný dům více směrů a obléhá jej více ulic, může mít nemovitost z každé strany jiné orientační číslo. Někdy orientační číslo na domu doplňují písmena. Orientační číslo bývá většinou nižší oproti popisnému. Můžete vidět na domě třeba Kaštanová 3113/15a. Orientační číslo není celostátně povinné a bývá ve městech.

Číslo evidenční a domovní

Číslo evidenční je číslo, pod kterým je nějaké stavba evidována. Je vždy jedinečné v rámci obce. Používá se pro dočasné stavby anebo takové, které nejsou určeny k trvalému bydlení. Mívají jej chalupy a chaty. Číslo domovní zahrnuje soubor veškerých čísel na domě, tedy číslo popisné, evidenční a orientační, je-li přiděleno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.