Co je to řasokoule? Domácí mazlíček, kterého nekrmíte

řasokoule

Řasokoule je zelená řasa, která vznikla v chladných horských jezerech, v zemích, jako je Japonsko, Skotsko, Island, Estonsko či Rakousko. Vzniká přichycením řasy na zrnko písku či kamínek a zvětšuje se. Koulením po dně jezera dostává kulatý tvar.

Řasokoule roste přibližně 0,5 – 1 cm za rok. Může mít až 30 cm a 100 let, ale to se jí podaří jen v přírodě, třeba v jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó. Řasokoule se v přirozeném prostředí množí dělením. Rozpadne se a stanou se z ní 2 nové. Nedoporučuje se ale množit ji násilným dělením na polovinu. Stará kulička zahyne a nová se většinou neuchytí. Ve váze je řasokoule skvělou dekorací.

řasokoule

Péče o řasokouli

Péče o řasokouli je snadná. Stačí jí čistá, přes noc v lednici odstátá, studená voda a minimální světlo. Daří se jí v měkké, ideálně dešťové nebo převařené vodě. Vodu je třeba vyměňovat každých 10 dní. Pokud je řasokoule naplněna vzduchem, drží se při hladině. I ona provádí fotosyntézu, při které vzniká kyslík. Kyslíkové bublinky mohou občas způsobovat, že si řasokoule zaplave na vodní hladině. V jedné skleněné nádobě lze pěstovat více kusů. Atraktivní design získáte při doplnění dekorativních, barevných či lávových kamenů a kořenů, které se používají do akvárií.

váza

Co dělat, aby měla stále kulatý tvar

Dejte jí kvalitní vodu s co nejnižší teplotou. Klidně přidejte občas do vody i pár kostek ledu. Nádobku s rostlinkou můžete občas dát na pár hodin na parapet na slunce, ale ne na moc dlouho, protože se jí na přímém slunci nebude dařit. Volte parapet okna směřující na severní stranu. Aby měla pěkný kulovitý tvar, zkuste ji 1x za 14 dní rukou pootočit. Při otáčení ji jemně stlačte a vytlačte z ní vzduch a nečistoty. Můžete si ji vzít i na chvilku mezi dlaně a trochu se s ní pomazlit.

řasokoule

Co dělat, když se jí nedaří

Pokud řasokoule zežloutne nebo zhnědne, něco jí chybí. Může to být nízká kvalita vody, moc slunce nebo infekce. Umyjte řasokouli pod tekoucí vodou, vyměňte jí vodu a přidejte jí trochu akvarijní soli v poměru 5 % soli na 95 % vody. Nepoužívejte kuchyňskou sůl. Řasokoule přežije i bez vody až 2 týdny, nemusí se hnojit a živiny získává z vody a světla. Řasokoule se dají pěstovat v akváriích, různých průhledných a skleněných vázách. Při pěstování v akváriu s rybičkami dejte pozor na výběr rybiček, aby se nestala jejich potravou. Je vhodná i do zahradního jezírka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.