Dřevostavba, nebo zděný dům? Vše má své pro a proti

stonegallery_PR

I když je tradice zděné výstavby v našich končinách pevně zakořeněná, zájem o realizaci dřevostaveb stále roste. Mnozí tak řeší náročné dilema, jestli zůstat u klasiky v podobě zděného domu, nebo se rozhodnout pro stavbu moderní dřevostavby. Přinášíme vám několik výhod i nevýhod obou přístupů, které vám finální rozhodování usnadní.

Realizace zděného domu je dražší a časově náročnější

Zděný dům vám při správném provedení bude sloužit mnoho generací a jeho hodnota v čase poroste. Počítejte však s tím, že jeho výstavba bude náročnější jak časově, tak finančně. U zděných domů je navíc důležité nepodcenit přípravu časového harmonogramu, hrubá stavba by totiž měla být dokončená včetně střechy ještě před příchodem tuhé zimy.

Montované dřevostavby jsou zpravidla levnější o jednotky až desítky procent. D domě pak budete moct bydlet už za pár měsíců od zahájení realizace. Moderní dřevostavby se mohou stavět v jakémkoliv ročním období, a to včetně zimy. Přesto je důležité vyhnout se pracím během deštivých dnů, protože nadměrná vlhkost použitým stavebním materiálům opravdu nesvědčí.Při plánování zděného i „dřevěného“ domu byste také měli přesně vědět, jaké stavební materiály a další důležité konstrukční prvky použijete. Už ve fázi přípravy se proto zamyslete nad výběrem vhodného typu oken, dveří či venkovních parapetů. Vyhnete se případným prodlevám ze strany dodavatelů i technickým nesrovnalostem.

Výběr stavební firmy nebo řemeslníků je zásadní v obou případech

Základem úspěchu realizace zděného domu nebo dřevostavby je výběr stavební firmy nebo řemeslníků, kteří zajistí subdodávky dílčích prací. I když firem zaměřených na dřevostavby přibývá jako hub do dešti, tradiční zděné výstavbě se jich stále věnuje mnohem víc. Ve výsledků pro vás může být snazší najít spolehlivou firmu pro stavbu zděného domu než dřevostavby.Volba spolehlivých řemeslníků se netýká jen realizace hrubé stavby, ale také zhotovení interiérů a dokončovacích prací. Platí to třeba i při realizaci koupelen nebo montáži velkoformátové dlažby, která vyžaduje velké zkušenosti. „Pokládka samotná je v dnešní době různých atypů velkým oříškem. Obracejte se na odborníky a chtějte vidět jejich realizace naživo,“ upozorňuje designérka Gabriela Nováková, která kromě funkce a designu dohlíží i na úsporu financí a času svých klientů.

Pokud se rozhodnete pro osvědčený stavební systém a spojíte se s osvědčenou a zkušenou stavební firmou či řemeslníky, bude se vám dobře bydlet jak v dřevostavbě, tak zděném domu. Nesnažte se za každou cenu ušetřit a hledejte funkční a hodnotné řešení s dlouhou životností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.