Muchovník: Víte, jak ho pěstovat a využít v kuchyni?

Český název rostliny: Muchovník

Latinský název rostliny: Amelanchier

Muchovník neboli Amelanchier je rod zahrnující asi 20 druhů keřů a malých opadavých stromů z čeledi růžovitých. Rod je původní v teplých oblastech severní polokoule. Nejvíce druhů roste v Severní Americe, obzvláště v USA a Kanadě. V Evropě je původní muchovník oválnýAmelanchier ovalis, který svým výskytem zasahuje až na jižní Slovensko. Dříve se vyskytoval jen na vápencových územích Karpat, nyní i díky pěstování v zahradách zplaňuje. Rostliny jsou zahradnicky cenné a plody miluje divoká zvěř. Ke konzumaci se plody průmyslově pěstují jen v některých lokalitách. Dříve se sušené plody užívaly jako náhražka hrozinek.

Základní informace o muchovníku

Muchovníky rostou do 0,2 až 4 m, v domovině až 20 m výšky jako řídké keře nebo malé stromky se vzpřímenými kmínky. Kůra je šedá, někdy hnědá, hladká a u starších stromů popraskaná. Listy jsou opadavé, řapíkaté, střídavé, jednoduché, eliptické až kulaté, 0,5 až 10 x 0,5 až 5,5 cm velké, tenké až kožovité, s povrchy hladkými nebo hustě ochlupenými v květu a dospělosti. Na podzim se výrazně barví do červena nebo oranžova.

Květenství je ve vzpřímených nebo převislých hroznech, s 1 až 20 květy, v seskupení 1 až 4 květů nebo v hroznu s 4 až 20 květy. V květu je 5 bílých někdy růžových kulatých lístků dlouhých 2,6 až 25 mm. Květy se podle druhu objevují na začátku jara v březnu, jiné i v červnu. Letní kvetení je cenné, kvete jen málo keřů. Zraje v létě. Plodem je 5 až 15 cm velká malvice, v barvě od červené přes fialovou až po téměř černou, nasládlá, šťavnatá nebo suchá a mdlá.

Typtrvalka
Čeleďrůžovité, rosaceae
PůvodSeverní Amerika
Výška0,2 až 4 m, v domovině až 20 m
Tvarpolokulovitý keř nebo nízký stromek
Tvarování / řezdobře snáší řez
Doba kveteníkvetou od března do června podle druhu
Květbílé koruny v hroznech
Barva květubílá, vzácně růžová
Listpilovitý, obvejčitý, opadavý
Barva listuzelená
Plodmalvice
Atraktivitakvět a plod od červené přes fialovou až po téměř černou
Využitíuplatní se v živých plotech i v parkových úpravách, v okrasné i užitkové zahradě, plody ke konzumaci
Trvanlivosttrvalky
Ostatnínenáročná na pěstování

Další druhy rostliny

Některé druhy, například muchovník oválný – Amelenchier ovalis, pocházejí sice z Evropy, nejsou ale dostatečně prošlechtěny. Pro výsadbu se hodí americké kultivary, díky nimž muchovník bývá nazýván indiánská borůvka, vyšlechtěné z muchovníku olšolistého – Amelanchier alnifolia. Kultivary Martin, Thiessen, Smoky nebo Nortline. Dostupný a chutný je muchovník Lamarkův – Amelanchier Lamarckii a muchovník kanadský – Amelanchier canadensis.

  • Amelanchier alnifolia – muchovník olšolistý
  • Amelanchier amabilis – vědecký název
  • Amelanchier arborea – muchovník stromovitý
  • Amelanchier asiatica – muchovník asijský
  • Amelanchier bartramiana – muchovník Bertramův
  • Amelanchier canadensis – muchovník kanadský
  • Amelanchier cusickii – muchovník Cusického
  • Amelanchier fernaldii – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier florida – muchovník květnatý
  • Amelanchier gaspensis – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier grandiflora – muchovník velkokvětý
  • Amelanchier humilis – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier laevis – muchovník hladký
  • Amelanchier lamarckii – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier interior – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier neglecta – muchovník přehlížený
  • Amelanchier nantucketensis – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier obovalis – muchovník opakvejčitý
  • Amelanchier ovalis – muchovník oválný
  • Amelanchier sanguinea – muchovník krvavý
  • Amelanchier sinica – české jméno nezjištěno
  • Amelanchier spicata – muchovník klasnatý
  • Amelanchier utahensis – muchovník utažský

Jak pěstovat muchovník       

Je velmi otužilý a nenáročný, roste v téměř jakékoli půdě, bohatě kvete, krásně voní, produkuje mnoho plodů a na podzim se listí barví do úžasných odstínů červené a oranžové, které se uplatní jak v užitkové i okrasné zahradě. Je odolný i vůči velmi silným mrazům minus 30 až 40 °C. Plody dozrávají časně. Lze pěstovat i ve vyšších a podhorských oblastech. Chce dostatek světla, ale snese i polostín. Přihnojovat můžeme běžnými průmyslovými hnojivy.

Vyžaduje proudění vzduchu, tedy větrnější stanoviště a v zamokřených lokalitách drenáž. Keře jsou samosprašné, lze mít jedinou rostlinu. U některých druhů, jako u muchovníku kanadského, se doporučuje pro vyšší procento opylení květů pořídit 2 keře. Je odolný vůči chorobám a škůdcům. Vytváří vzdušnou korunu, není náročný na řez, ale lze tvarovat i do nízkého stromku. 

Náročnost na pěstování:  nenáročná, ideální na slunné stanoviště
Teplota:trvalka – přezimuje
Vlhkost:adaptovaná na naše podnebí, půdu udržovat středně vlhkou
Množení:Rozmnožují se na jaře dělením a štěpováním, lze je roubovat i na jiné druhy, jako hloh – Crataegus a jeřáb – Sorbus, po naroubování bylo pozorováno po určité době slábnutí růstu
Zemina:běžný zahradní substrát i neúrodné půdy, pH kyselé
Škůdci:chorobami netrpí
Světlo:nejlépe roste na slunci
Voda:vyžaduje střední pravidelnou zálivku
Hnojení:běžné hnojivo na podporu květů a plodů
Přesazování:na jaře
Letnění:venkovní rostlina
Tip:nenáročná rostlina

Kdy sázet muchovník

Sázejte na jaře po zmrzlých. Vyberte na zahradě slunné místo, aby vám víc kvetl a dobře vyzrály plody. Pokud při výsadbě přidáte kompost do sadební jámy, pomůžete lepšímu zakořenění. Po výsadbě ho v suchých obdobích zalévejte. Při dobrém zakořenění snese i dlouhodobé sucho mnohem lépe než jiné ovocné druhy. 

Jak stříhat muchovník

Odřízněte od nejsilnějšího kmínku všechny postranní větve do výšky 1 metr nad zemí. Pak se seřezávají jen kmínky, které jsou umístěné příliš blízko u sebe. Postup je podobný jako při seřezávání rybízového keře.

Kdy stříhat muchovník       

Keř nastupuje do plodnosti už ve druhém, nejpozději třetím roce od výsadby. Hodně záleží i na tom, jak starý ho koupíte. Plodnost si při dobrých podmínkách udrží desítky let. Vzhledem k jeho dlouhověkosti jej proto od počátku zmlazujte do přiměřené výšky asi 3 metry. Pak plodí po celé délce prutu a snáze ho očešete.  Každoroční prořezávání není nutné. Udržovací řez proveďte v zimě od prosince do března. Starší větve, které jsou odplozené, odstraňte ve spodní části keře.

Jak rychle roste muchovník

Vždy záleží na druhu a případně i na dané odrůdě. Vesměs se však jedná o stromy a keře, které rostou středně rychle. Za 2 až 3 roky mohou mít i 3 metry a plodit.

Jak množit muchovník

Muchovníky se rozmnožují na jaře dělením a štěpováním. Lze je i roubovat i na jiné druhy, například hlohCrataegus a jeřábSorbus. Po naroubování však bylo pozorováno po určité době slábnutí růstu.

Škůdci a choroby muchovníku

Škůdci a choroby na muchovník nijak neútočí. Muchovník netrpí ani okusem zvěří, ale ve volné přírodě je díky průchodu kolem nich mohou jeleni, králíci a zajíci poškodit ušlapáním. Ze škůdců se to hlavně běžný hmyz, jako mšice a z nemocí ty samé co napadají jiné ovocné stromy, především rzi a houby. Muchovník je ale velmi odolný a brzy se vzpamatuje. V letech, kdy se květ muchovníků kryje s květem divokých růží, se na něj mohou díky včelám vzácně přenést bakteriální choroby.

Jak zpracovat plody muchovníku

Plody muchovníku jsou ve stádiu zralosti tmavě fialové, modréčerné bobulky. Podle druhu jsou různě velké a dozrávají od poloviny června, někdy až do konce srpna. Pro vyšší šťavnatost a cukernatost je nechte klidně týden přezrát. Z plně vzrostlého keře můžete sklidit 8 až 15 kg plodů v závislosti na odrůdě. Plody vyšlechtěných odrůd vám dozrávají najednou, což hodně usnadňuje sklizeň. Pokud chcete sklízet plody postupně, zvolte původní formy, jako je muchovník kanadský či Lamarkův.

Využití plodů je velmi podobné jako u ostatního drobného ovoce. Můžete je zpracovat do zavařenin, kompotů nebo vyrobit šťávu. Plody muchovníku obsahují především vitamin C, B2, A, E a účinné látky, které posilují organismus. Při pravidelné sezónní konzumaci jsou prevencí proti civilizačním chorobám. Dužina plodů je šťavnatá u muchovníku olšolistého, Lamarckova a oválného, nejsladší odrůdy jsou Smokey a nejkyselejší Martin.

Karmínové zbarvení dužiny se využívá v potravinářském průmyslu. Odvar či čaj z listů pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Působí preventivně proti onkologickým onemocněním a při nich jde o podpůrný doplněk stravy.

Kde koupit semínka/rostlinu

Předpěstované sazenice i hotové rostliny zakoupíte v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka se dají koupit i online. Rostliny doporučujeme vybírat na živo.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.