Žampion: Jak ho pěstovat na zahrádce a využívat v kuchyni?

Český název rostliny: Pečárka polní

Latinský název rostliny: Agaricus campestris

Agaricus campestris

Pečárka polní je stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovité Agaricaceae. Známé jsou variety campestris, equestris, isabellinus a villaticus. Má řadu synonym, jako je třeba Agaricus campester, Pratella campestris, P. campester, P. flocculosa nebo žampion polní. Ten je však zřejmě mylně spojován s tímto druhem, protože je to pečárka dvouvýtrusá – A. bisporus. Na pečárce polní je velmi zajímavé, že často roste v kruhu, v útvaru dříve hojně známém pod označením čarodějný kruh.

Agaricus bisporus

Jak poznat žampion

Pečárku polní odlišujeme od ostatních druhů hlavně podle plodnic, které jsou složené ze třeněklobouku, který má zespodu lupeny. Mají blanitý prstenec, který v mládí kryje vyvíjející se lupeny. Plodnice je v mládí bílákulovým kloboukem, zespoda zakrytým bílým závojem. Pak se závoj trhá do pomačkaného prstence bílé nebo jemně nažloutlé barvy, který velmi snadno odpadá.

Agaricus bisporus

Obvod klobouku se zvětšujevýška klesá. V průměru má 4 až 12 cm. Klobouk je hedvábně vláknitý, později je šupinkatě rozpraskaný, místy s nažloutlýminahnědlými promáčklinami. Lupeny jsou narůžovělé, později červené, tmavě červenéčernohnědé. Třeň je 5 až 10 cm dlouhý, válcovitý2 až 4 cm široký, čistě bílýnarůžovělý, pak u báze i rezavýnahnědlý a u klobouku mírně zúžený. Dužnina pečárky polní je po zranění bíládorůžova, s příjemnou vůní.

Agaricus campestris

Jak poznat jedlý žampion

Žampión zápašnýAgaricus xanthodermus, je nejnebezpečnější houbou pro houbaře. Jedovatý žampion roste celoročně, hlavně na loukách a v parcích. Jak rozlišit jedovatý žampion od jedlého? Pokud jste si jistí, že si žampion nespletete se smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou, nástrahou může být pečárka zápašná způsobující otravu, která se projeví 1 až 3 hodiny po konzumaci nevolnostmi a intenzivním zvracením. U žaludečních křečíí mohou prasknout žaludečními vředy.

Agaricus xanthodermus

Jak poznat žampion zápašný

Žampión zápašný poznáte podle barvy a vůně. Mezi jedlé druhy patří žampion polnípečárka polní, žampion ovčípečárka ovčí a žampion dvouvýtrusnýpečárka dvouvýtrusná.

  • Pokud žampion zápašný seškrábnete na kloboučku či nožce, okamžitě žloutkově zežloutne. Po chvíli opět ranka zešedne do matné podoby. Na ovčím žampionu není poznat žádná reakce, časem jen lehce zežloutne.
  • Jedlé žampiony krásně voní anýzem nebo po hořkých mandlích, žampion zápašný nevoní vůbec, nebo je cítit po karbolu. Lidé se slabším čichem, jako kuřáci, karbol asi neucítí, proto zkuste raději houbu i seškrábnout.
Agaricus xanthodermus

Substrát a podhoubí

Domácí pěstování žampionů vyžaduje kompostovaný žampionový substrát a žampionové podhoubí. Dají se sehnat samostatně, ale internetové obchody i specializované prodejny ho nabízejí spíše dohromady. K dispozici jsou sady pro pěstování hub, nebohotový substrát známý jako žampionová zahrádka.

Příprava substrátu

Pokud si připravujete vlastní kompost, dejte do něj uleželý koňský hnůj. Upravte ho do zapářky a navrstvěte do výšky 80 cm. Pokud je směs suchá, zalijte ji trochou horké vody a 2x týdně překládejte.

Pěstování žampionů v bedýnkách

Jakmile teplota klesne na 30 °C, dejte zapářku do beden a přitlačte prknem. Až teplota dosáhne 25 °C, navlhčené žampionové zárodky vkládejte do beden 5 cm hluboko. Upěchujte, zakryjte prkny a dejte na stanoviště s teplotou kolem 23 °C. Třeba do sklepa, garáže i stodoly na vlhčí místo. Ideální teplota je 18 až 22 °C, v substrátu pak asi 23 °C, nesmí klesnout pod 12 °C. Podlahu podložte prkny pro izolaci, nebo sterilovanou hlínou, která zabrání vniknutí plísní do podhoubí. Můžete pěstovat na světle i ve tmě. Mírně zalévejte a vlhčete. První úroda je za 10 týdnů.

Jak pěstovat žampiony na zahradě

Pokud si chcete žampiony pěstovat na zahradě, podhoubí založte v pozdním jaru nebo na začátku podzimu, nejlépe v horký a vlhký den. Vyberte ostrým předmětem malé čtverce trávníku 30 x 30 cm o tloušťce 5 cm. Do každého otvoru vložte podhoubí o velikosti ořechu a dejte drn zpět. Důkladně zalijte a pravidelně zalévejte. Podhoubí potřebuje hodně vody, aby se rozrostlo. První úroda je za 10 až 12 týdnů.

Jak pěstovat žampiony uvnitř

Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem, nejlépe s kompostem dejte podhoubí do hloubky 50 mm vždy velikosti ořechu, 30 cm od sebe. Kompost mírně zalijte a za 10 dnů povrch zakryjte vrstvou sterilizované zeminy, která udrží rovnoměrnou teplotu a zabrání unikání vlhkosti. Žampiony konzumujte co nejdříve po sběru, kdy mají nejlepší chuť. Pěstovat lze ve sklepě, kotelně, technické místnosti, skleníku, na balkoně i v bytě.

Žampionové zahrádky

Substrát je naočkovaný podhoubím a obsahuje vyvážené množství živin, které jsou potřebné pro růst plodnic. Spodní část stačí naříznout nožem a nechat substrát prorůst podhoubím při teplotě kolem 25 °C. Za 14 dní se objeví bílošedé mycelium a začne vonět po houbách. Pak povrch nakypřete vidličkou a nastelte substrát vlhkou krycí zeminou. Na vrchní straně kostky odřízněte folii a po obvodu nechte 3 cm široký okraj, který zvedněte. Mantinel zabrání vypadávání krycí zeminy.

Pozor na zálivku

Krycí zeminu udržujte dostatečně vlhkou a pravidelně mírně kropte vodou. Zálivka nesmí protéct až do pěstebního substrátu. Po stlačení zeminy v ruce se má dát vytlačit několik kapek vody. Pak zapíchněte pár špejlí do substrátu a zakryjte folií, aby nevysychal. Prostor bude bokem stále dostatečně větrat. Za 7 až 10 dní při teplotě 20 až 26 °C podhoubí proroste krycí zeminou, kterou občas prohrábněte pro stejnoměrný růst žampionů. Substrát se nesmí ohřát na více než 30 °C.

Změna zálivky a teploty

Jakmile podhoubí proroste krycí zeminou, musíte přestat se zálivkou a substrát přenést na chladnější stanoviště, kde je teplota 14 až 18 °C. Teplotní změna vyvolá růst plodnic a za týden vykouknou první hlavičky. Jakmile budou mít 1 až 2 cm, můžete půdu opět začít mírně pravidelně zvlhčovat.

Jak správně sbírat žampiony

Při sběru hub je vykruťte i s nožičkou, aby v substrátu nezůstaly jejich zbytky. Jakmile žampiony sklidíte, za 7 až 10 dní následuje další růstová vlna. Růstových cyklů bývá 5 až 6 a substrát plodí přes 2 měsíce. Pak poslouží jako kvalitní hnojivo, nebo do něj můžete zasadit okurky, papriky nebo rajčata.

Jak zpracovat žampiony    

Čerstvé žampiony stačí otřít nebo lehce opláchnout pod tekoucí vodou a usušit, aby nenasákly přebytečnou vodu, pokazilo by to chuť. Nemyté žampiony v lednici přihrádce na zeleninu v jedné vrstvě a nezakryté vydrží 2 až 3 dny. Mokré mohou zplesnivět. Můžete oříznout spodní okraj nožek, opláchnout, osušit a pokapat citronem, aby nezhnědly. Při pokojové teplotě jsou jedlé 12 hodin, pak se kazí.

Jak sušit žampiony    

Při sušení očistěte a otřete houby od hlíny, sloupněte z klobouků tenkou slupku a nakrájejte na 4 mm silné plátky. Na sítě sušičky sušte při teplotě 40 až 50 °C 5 až 8 hodin podle vlhkosti. Můžete je dosušit v troubě. Dobře usušené žampiony při shrnování mírně chrastí. Uložte je do tmavších nádob a skladujte na chladném a temném místě. Před použitím je namočte ve vodě.

Jak zmrazit žampiony     

Aby žampiony získaly pevnou texturu a skvělou chuť, před uložením do mrazáku je osmahněte. Pak vydrží v plastové dóze pár měsíců. Vhodné je i blanšírování. Při napařování si uchovají svou chuť a dají se poté použít na přípravu mnoha pokrmů.

Jak zavařit žampiony   

Nakrájené žampiony prokládáme kořenovou zeleninou a šalotkou. Zaléváme sladkokyselým okurkovým lákem. Zavařujeme 20 minut při teplotě 185 °C.  

Co uvařit z žampionů 

Žampiony se hodí do polévek, omáček, pod maso i do směsí zeleniny, smažené, grilované, zapékané i plněné.  Orestované je můžete dát i do zeleninových salátů, pohanky, rizota, těstovin nebo luštěnin.

Jak dlouho dusit žampiony  

Žampionům stačí 5 až 8 minut. Pokud recept vyžaduje delší dušení, třeba při společné přípravě masa, žampionům to nevadí. Nejprve žampiony zprudka opečte na tuku, přidejte koření a zamíchejte. Takto je lze i zamrazit. Pokud jsou hodně suché, můžete je podlít vodou nebo vývarem a pod pokličkou dusit do změknutí.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.