Pěstování zeleniny na balkóně a za oknem

Vlastní zeleninu si můžete vypěstovat sami, i když zrovna nemáte zahrádku. Stačí vám pár volných parapetů, balkón či terasa a můžete si vypěstovat vlastní mrkev, papriky nebo také vlastní cukety. Pro pěstování zeleniny v truhlících nebo velkých květináčích na parapetech, balkónech a terasách je nutné zvolit k tomu vhodné odrůdy, které nepotřebují zakořenit hluboko a nevadí jim malý prostor. Je třeba rostlinám poskytnout to nejlepší místo, které můžete, vhodný substrát, pravidelnou zálivku, hnojení a dostatek péče. Musíme je chránit i před škůdci.

Hliněné nebo plastové truhlíky a květináče

Není podstatné, zda zvolíme hliněné květináče nebo plastové truhlíky. Oba materiály mají pozitiva i negativa. V plastových nádobách rostlinám hrozí přemokření, kořeny pak začnou uhnívat a rostlina časem uhyne. Tomu se můžeme vyhnout, když vysázíme-li rostliny do samozavlažovacích truhlíků. S plastovými truhlíky se totiž velmi dobře manipuluje a jsou lehké. Jsou současně i mnohem levnější než nádoby z terakoty. V hliněných nádobách se rostlinám lépe daří, protože tento materiál propouští vzduch. V horkých dnech je jim ale spíše na obtíž. Substrát v nich mnohem rychleji vyschne a rostlina pak trpí nedostatkem vláhy. Je nezbytné rostlinu zavlažovat denně.

Nároky na slunce a doba sázení

Aby měla rostlina plody, umístěte ji na slunné místo. Tím může být západní nebo jižní strana, východní strana už je méně vhodná a severní strana je zcela nežádoucí. Na jižní stranu sázíme jen plodiny, které snesou hodně slunce, jmenovitě rajčata, papriky a jahody. Na parapetech na sever se bude dařit některým bylinkám, jako pažitce či petrželce. Vysévání semínek probíhá koncem února nebo začátkem března do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety. Vzrostlé sazeničky se přesazují od dubna do kryté lodžie, od května po zmrzlých do venkovních truhlíků. Využijte bio hnojiv bez zbytečných chemických prostředků.

Papriky a rajčata

Papriky, jako odrůda Amy mohou být sladké i pálivé. Existuje několik druhů obou variant. K velice oblíbeným patří také baby papričky pro děti v oranžové barvě v odrůdě Hamík. Papriky dejte do závětří terasy nebo parapetu dostatkem slunečních paprsků. Rajčata ve formách odrůd s menšími plody, jako keříčková cherry rajčata. Na parapetech pak převislá rajčata, jako odrůda Tumbling Tom. Rajčatům dejte nový substrát, vyžadují pravidelnou zálivku do misky, ne na list a dostatek živin.

Mrkev a cukety

Vhodnou odrůdou je mrkev Rondo nebo Mignon. Rondo má kulaté kořeny, takže ji lze pěstovat i v nižších nádobách. Mignon neboli baby karotka má kořeny krátké a výjimečně křehké. Cukety lze pěstovat v hlubokých květináčích a prostornějších truhlících na terase. Toto pěstování nepřináší velké rozdíly, jen menší velikost plodů. Ty sbírejte ve chvíli, kdy dosáhnou 15 cm, aby rostlina nebyla moc zatěžována. Takto lze pěstovat i cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.