5 pravidel jak zařídit ložnici snů

manželská postel

V ložnici si musíme pořádně odpočinout a dobře se vyspat. K tomu je třeba vytvořit vhodné podmínky a prostředí. Jak si vytvořit vlastní oázu klidu v ložnici? Podívejme se, jak na to.

Ložnice má být místností, kde si skutečně odpočineme, zapomeneme na všechny starosti a pořádně se vyspíme. K tomu je nutné vhodně zařídit interiér a dbát na následující kritéria.

1. Výběr postele

Postele z masivu mají dobrou stabilitu, pevnost a životnost. Je třeba však počítat s vyšší cenou. Cenově dostupnější jsou postele z lamina, které ale vydrží kratší dobu. Kovové postele jsou sice snadné na údržbu, mohou se však zdát poněkud chladné. Ideální výška postele by měla být 45 až 55 centimetrů. Pro seniory je vhodná postel o 10 centimetrů vyšší. Pokud si rádi v posteli čtete, pracujete na notebooku, nebo sledujete z postele televizi, zvolte polstrované čelo z textilu, kůže či koženky. Postele mohou mít i úložný prostor. Při výběru materiálu pamatujte i na snadnost údržby.

2.Kvalitní rošt

Kvalitní rošt podporuje správné rozložení váhy a napomáhá správnému odvětrávání matrace. Vhodné jsou pružné lamelové rošty, kde jsou jednotlivé lamely vsazeny do dřevěného rámu. Pružnost lamel se dá i nastavit. Měla by být vyšší v oblastech s větší váhovou zátěží. Kvalitní rošt a matrace výraznou měrou přispívají ke zdravému spánku. Manželská postel může mít i dva rozdílné rošty.

3. Kvalitní matrace

Základem hlubokého spánku je kvalitní matrace, která vydrží několik let. Matrace mohou být z měkčí studené pěny, středně tuhé paměťové pěny i pěny vyztužené koňskými žíněmi, mořskou trávou či kokosovým vláknem. Tvrdší matrace se hodí spíše pro děti, měkčí matrace ocení senioři a lidé s vyšší váhou. Pokud trpíte bolestmi zad a kloubů, zvolte zdravotní či ortopedickou matraci. Při nočním pocení vsaďte na matraci s vyšší prodyšností. V nabídce jsou i partnerské matrace s dvojí tuhostí.

4. Volba barev

Barvy by měly působit uklidňujícím dojmem. Vynechejte pestré vzory a odstíny, které aktivují mozek a narušují kvalitu spánku. Zvolte jednoduché zařízení. Vyhněte se přítomnosti elektronických přístrojů v ložnici. Šatní skříň se zrcadlem je v ložnici velmi praktická, zvláště pokud nemáte šatnu.  

šatní skříň

5. Volba nábytku

Nábytek volte střídmě a v neutrální barvě. Ložnice by měla být vzdušná. Pro příjemnější vstávání z postele si před ni dejte kobereček. Noční stolky by neměly chybět v žádné ložnici. Praktická je zásuvka a na nočním stolku by neměla chybět ani lampička.

noční stolky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.