Vyrobte si zahradní nábytek z palet svépomocí

Vyrobit si vlastní a zcela originální nábytek z palet, které jinak slouží k přepravě zboží a materiálu, není velký problém. Palety získáte doslova za pár korun a výsledek vás příjemně překvapí. Máme pro vás zajímavé tipy.

Palety se dají pořídit nové, ale použité palety koupíte i za 90 Kč za kus, nebo je seženete zadarmo. Lze z nich vyrobit zajímavý nábytek. Pokud se vám zdá jejich použití do interiéru moc odvážné, vyrobte z nich zahradní nábytek, který bude opravdu originální. Můžete si vyrobit komody, regály, televizní stolek nebo třeba i psací stůl. Nábytek se také hodí hlavně na zahradu jako venkovní posezení.

Při výrobě složitějších kousků můžete využít i hranoly, prkna, ocelové trubky, spojovací a úhlové prvky. Hodí se i různé krytky, patky nebo třeba praktická kolečka s brzdou. Na zahradní nábytek si lze pořídit kvalitní polstrování, které se nejčastěji prodává v kombinaci sedáku a zádové opěrky. Můžete si ušít i vlastní povlaky z voděodolné polyesterové textilie, kterou vyplníte drceným molitanem.

Jaké potřebujete nářadí

 • kladivo a gumová palice
 • kleště
 • klíče
 • šroubovák
 • vodováha
 • metr
 • pásová bruska
 • přímočará elektrická pila
 • vrtačka či aku šroubovák
 • sada šroubovacích bitů
 • spojovací materiál

Příprava palet

Palety doma nejprve rozložte a překontrolujte je, zda z nich někde netrčí hřebíky. Ty lze zatlouct nebo uštípnout jejich vyčnívající části. Pak je nutné broušení pásovou bruskou a sražení ostrých hran. Povrch sice nebude zcela dokonalý, ale nikde nesmí nic trčet. Hotový nábytek můžete natřít i nalakovat. Záleží jen na tom, jakou máte představu a na vaší fantazii.

Jak vyrobit postel

Postel vyrobíte složením čtyř palet. Dvě budou za sebou a další dvojice bude ležet na nich. Nemusíte zasahovat do konstrukce palety, jen jednotlivé části propojíte vruty. Na spodní část dejte raději podložky, aby se dala postel snadno posunovat po podlaze bez poškození povrchu. Na konstrukci lze také přišroubovat kolečka na nábytek. Na vrchní část stačí položit matrace. Můžete si podobně jako postel z palet vyrobit i pohovku z palet, které vyrobíte i opěradlo.

Jak vyrobit konferenční stolek

Snadno vyrobíte i servírovací, noční či konferenční stolek. Jeho rozměry a výška se budou odvíjet od zvolených rozměrů a částí palet. Bude třeba nařezat palety na menší kusy. Použijte přímočarou elektrickou pilu a části důkladně zbruste pásovou bruskou. Doplňte podložky nebo kolečka.

Jak vyrobit lavičku

Vděčné jsou lavice a lavičky z palet. Můžete je vyrobit s opěradlem i bez opěradla a různě vysoké i dlouhé. Budete potřebovat pouze palety, spojovací materiál a vhodné nářadí. Podobně si lze vyrobit i židličky či křesílka. Snadno vyrobíte i zahradní stůl.

Údržba nábytku z palet

Pokud povrch natřete nebo nalakujete, bude vás čekat stejná údržba, jako je u jiných typů dřevěného nábytku. Stačí povrch otřít vlhkým hadrem, vysát mezery a v případě potřeby přetřít stejným nátěrem, který byl použit na poprvé. Pokud vyrábíte nábytek z palet do dětského pokoje, použijte speciální laky určené pro dětské hračky. Většinou bývají označené znázorněným logem.

One thought on “Vyrobte si zahradní nábytek z palet svépomocí

 1. Nábytek z palet je naprosto perfektní. Také se mi hrozně líbí. Na zahradu jsem si předloni koupili dřevěný stůl a židle, takže zahradní nábytek teď měnit nebudeme, ale jednou by se mi líbila postel z palet. Manželovi se do výroby zatím moc nechce, tak doufám, že ho jednou přemluvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.