TOP 9 tipů na postel z palet + Návod na výrobu

Jak postavit postel z palet

Pokud bude postel dobrá, připraví nás na další den tak, abychom netrpěli bolestmi zad, svalů či hlavy. To nám zaručí jen anatomicky správně tvarovaná podpěra těla. Při ležení je pak páteř ve všech polohách velmi dobře podpírána ve svém přirozeně tvarovaném tvaru. Elegantní osvětlení působí velmi dobře.

Jak vyrobit postel z palet postup krok za krokem

Nejdříve si vše dobře změřte, palety opatrně rozeberte. Pečlivě odstraňte všechny kovové sponky a přebytečné hřebíky. Ty, co nejdou vyndat, dobře zatlučte, aby jejich hlavičky nikde nevyčnívaly ven. Palety si upravte na potřebnou délku.

Všechny hrany pečlivě opracujte, otupte hoblíkem, bruskou nebo brusným papírem, ať je hladké a nezadřete si třísky. Vrchní části prken obruste pásovou bruskou a vše ještě ručně začistěte. Důležité je, aby vám z palet opravdu nikde netrčely třísky.

Jak spojit postel z palet

Postel sestavte z upravených desek a palety spojte hřebíky nebo šrouby. Hotovou postel nakonec důkladně naimpregnujte, natřete a nalakujte. Použijte k tomu buď lazuru, krycí barvu nebo bezbarvý lak.

Pokud si na vlastnoruční výrobu postele z palet netroufáte, můžete si postel z palet pořídit už hotovou. Můžete oslovit nějakého kutila, který ji nabízí na inzerát, nebo si ji můžete zakoupit přímo od některé z nábytkářských firem, které se na výrobu nábytku z palet zaměřují.

Dolaďte si postel podle svých představ

Postel z palet může být třeba i podsvícená, což dodá ložnici nádech romantiky. Můžete si také postel z palet doplnit různými praktickými doplňky, jako jsou čelo, úložný prostor, odkládací plocha místo nočního stolku, nebo přímo noční stolky nebo třeba knihovnička na právě rozečtené knihy. Na odkládací plochu i noční stolek se vám pak vejde i stolní lampička, mobil, budík, brýle a další drobnosti.

1. Postel z palet s podsvícením

Postel z palet s podsvícením
Postel z palet s podsvícením

Postele vyráběné z dřevěných přepravních palet jsou velmi moderní. Hlavní součástí každodenního života každého člověka je kvalitní spánek, který intenzivně regeneruje naše tělo, jako svaly, klouby, páteř, vnitřní orgány, ale i mozek.

2. Paletová postel s odkladovou plochou

Paletová postel s odkladovou plochou
Paletová postel s odkladovou plochou

Lamelový rošt nebo rošt z palet? Rošt z prken, která jsou na ložné ploše palety, nohatě postačí. Prkna mají tloušťku běžně od 18 do 20 mm. Pokud budete trvat na klasickém lamelovém roštu, můžeme paletovou postel upravit tak, aby bylo možné lamely vsunout do pouzdra.

TIP: Do interiéru s nábytkem z palet se hodí dřevěná okna více než plastová.

3. TIP na poskládání palet

Skládání postele z palet
Skládání postele z palet

Důležitou součástí zdravého spánku je také odvětrání matrace. Základní předpoklad pro správnou cirkulaci vzduchu je prodyšná podložka pod matrací. Uložit matraci na rošt znamená zachovat mezi prkny dostatečné mezery asi 4 až 5 cm pro zajištění hygieny lůžka.

4. Pořádné letiště z palet

Pořádné letiště z palet
Pořádné letiště z palet
 

Zajištění přirozeného proudění vzduchu mezi postelí, matrací a okolním prostorem, ale i snížení objemu prachu, roztočů a dalších možných dráždivých prvků zachycených v matraci, je velmi důležité. Během spánku vám pak nebudou způsobovat dýchací obtíže.

5. Postel z palet v podkroví

Postel z palet v podkroví
Postel z palet v podkroví

Důležitým článkem zdravého spánku je pořízení velmi kvalitní matrace. Ta vám zajistí správnou podpěru těla při spánku, přirozený odvod vlhkosti i odvod jemného prachu zachyceného v jádru matrace.

6. Postele z palet s odkladovým prostorem

Postele z palet s odkladovým prostorem
Postele z palet s odkladovým prostorem

Zdravotní matrace v tloušťkách 15 až 20 cm jsou dostačující, mohou být ale i vyšší. Máte rádi moderní design? Vsaďte třeba na Futonové matrace. Fantazii se meze nekladou.

7. Postel z palet s úložným prostorem

Postel z palet s úložným prostorem
Postel z palet s úložným prostorem

Úložné prostory mohou být pod postelí i za ní. Vsaďte na šuplata i na poličky.

8. Tip na ozdobu postele z palet

Tip na ozdobu postele z palet
Tip na ozdobu postele z palet

Čtete si rádi v posteli? Lampičky vám určitě nemohou u postele z palet chybět. Intimní osvětlení zase zaručí osvětlení zespodu.

9. Manželská postel z palet s podsvícením

Manželská postel z palet s podsvícením
Manželská postel z palet s podsvícením

Velikost postele z palet

Velkou výhodou vlastnoručně vyrobené postele z palet je, že si ji uzpůsobíte přesně podle svých představ, ať už jde o její délku a velikost, nebo třeba celkový vzhled. Velikost běžných europalet je 120 x 80 centimetrů. Snadno z nich proto vyrobíte postel o rozměru 200 x 160 centimetrů, kterou můžete překrýt matrací ve stejném rozměru.

Pokud chcete, aby vám vedle hlavy zůstalo místo nahrazující noční stolek na odložení telefonu nebo budíku, ale i knih a dalších potřebných věcí, můžete na palety dát matraci o velikosti 140 x 200 centimetrů. Oblíbené jsou i manželské postele z palet v rozměrech 200 x 200 a 180 x 200 centimetrů, ale i 200 x 220 centimetrů pro vyšší osoby.

Výhodou výroby postele z palet je hlavně to, že k sobě můžete jednotlivé palety a desky libovolně skládat jak krátkou, tak i dlouhou stranou, nebo si je pilou zkrátíte na potřebnou délku.

Foto inspirace: Pinterest.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.