Základní milníky před začátkem stavby rodinného domu

projekty_domů_PR_djsarchitecture

Stavba domu je náročná nejen finančně, ale i časově. Pokud si ale na svou stranu budete vždy vybírat kvalitní dodavatele a spolupracovníky, bude tento proces o něco jednodušší. Samozřejmě, důležité je si také vybrat, nebo si nechat vypracovat kvalitní projekt domu vhodný pro realizaci stavby. Málokdo si však uvědomuje, že vše se ale začíná už výběrem pozemku. Díky správnému výběru se můžete vyhnout řadě problémům v budoucnosti.

Koupě pozemku

Pokud jste teprve ve fázi výběru parcely, určitě tento bod nepodceňujte. Ještě nechcete budoucí rok stavět, ale v příštích několika letech to plánujete? I tak se už koukejte po tom, jaká je nabídka na trhu v lokalitách, které jsou pro vás ty pravé. Co tím získáte?

  • Přehled o nemovitostech a pozemcích ve vámi vybraných lokalitách.
  • Přehled o cenách a postupně tak poznáte, kdy je pozemek nadhodnocený.
  • Schopnost porovnávat výhody i nevýhody dostupných pozemků. 
  • Možnost získat pozemek, který bude splňovat co nejvíce z vašich požadavků.

Pokud už máte v hlavě nějaký plán, jak by měl vypadat váš budoucí dům, určitě na to při výběru pozemku myslete, ale nenechte se tím zbytečně zcela pohltit. Vždy je třeba udělat nějaký kompromis. Kromě toho si vždy zjistěte přístupovou cestu, přívod energií (voda, plyn, elektřina) a kanalizace na pozemku, dostupnost vzdělávacích institucí pro vaše děti, sociálního vybavení v blízkosti pozemku, obchody a další pro vaší rodinu potřebné věci.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Každý má jiné preference, v dlouhodobé perspektivě se však ukazuje, že lidé opouštějí od domů v satelitech a raději volí bydlení v blízkosti sociální vybavenosti. Lidé tak postupně objevují menší obce v okolí velkých měst, které jim poskytují veškeré vybavení, a stále jsou v dostupné vzdálenosti na dojíždění do práce.

Výběr vhodného projektu domu

Pokud už máte vybraný pozemek, můžete začít s výběrem projektu domů Je třeba se rozhodnout, zda chcete originální projekt od architekta, nebo si vyberete mezi hotovými projekty domů, kterých je na trhu opravdu hodně.

Pokud je pro vás ale důležitá rychlost, je lepší zvolit hotový projekt domu. To může celý proces zkrátit i o půl roku a více. Pokud vám však hotový projekt plně nevyhovuje, nebojte se změn. Zkušená projekční kancelář vám do svých projektů změny zapracuje, za předem určený poplatek. Vybírejte si jenom ověřené a spolehlivé projekční kanceláře, které s vámi komunikují otevřeně. Vždy si u daného dodavatele zjistěte, zda je nabízený projekt vhodný nejen na stavební povolení, ale i na realizaci stavby. Nevybírejte projekty jenom podle ceny. Bungalov o 80 m2 může vypadat na papíře dostatečně a levně, ale opravdu se do něj vejdete s celou rodinou?

Úpravy podle vašich přání vám projekční kancelář udělá i v hotovém projektu domu, ale není to zadarmo. Zdroj: Pixabay.com

Stavební povolení

Pokud už máte projekt domu, můžete začít vyřizovat stavební povolení. K jeho získání vám však projekt domu nestačí, je třeba si nechat vypracovat také projekt osazení domu na pozemek. Ten vám může vypracovat projekční kancelář, která dodává projekt domu.Dále budete potřebovat projekty přípojek inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, elektřina, plyn, telekomunikace).

Nesmí chybět ani potřebná vyjádření orgánů státní správy. Může se jednat o vyjádření k odpadům vzniklým počas stavby, k zátěži stavby na životní prostředí, vynětí z půdního fondu… Liší se to obec od obce.

Pokud si chcete šetřit čas a nervy, můžete si objednat službu, která se říká inženýring. Díky ní za vás zplnomocněná osoba vše vyřeší. I tak ale počítejte s tím, že v některých lokalitách, zvláště už v těch zastavěných, může stavební povolení trvat i několik měsíců až půl roku. Jsou však i výjimky, při kterých budete čekat na stavební povolení mnohem déle. 

Výběr dodavatele

Pokud si dům nebudete realizovat sami, už při žádosti o stavebního povolení byste měli předložit informaci, kdo bude stavbu realizovat. V tomto bodě je velmi důležité, abyste měli koupený projekt, který je vhodný také pro realizaci stavby. V takovémto projektu je už vše rozepsané, včetně materiálu, Potenciální dodavatel tak nemusí nic počítat a rychleji vám vypočítá cenu realizace. Opět platí – nevybírejte nejlevnějšího dodavatele, dejte na reference a historii realizátory.

Výběr ověřeného realizátory stavby cám ušetří čas i peníze. Zdroj: Pixabay.com

S vybraným dodavatelem stavby podepište: 

  • smlouvu o dílo
  • a časový harmonogram, který by měl být přílohou smlouvy.

Je možné, že na některé profese, jako jsou okna, rozvody elektřiny, topení… si budete muset sehnat další dodavatele. Tyto dodavatele si můžete ujasnit ještě během stavby. Dobré ale je být s některými v kontaktu ještě před stavbou, abyste pak nemuseli někoho schánět na poslední chvíli. Kvalitní dodavatelé ve stavebnictví jsou většinou na celou sezonu vybookovaní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.