Měsíček lékařský: Jak pěstovat krásnou léčivku? Jednoduše

Český název rostliny: Měsíček lékařský

Latinský název rostliny: Calendula officinalis

Měsíček lékařský je léčivá rostlina původem z jihu Evropy. Pěstuje se jako letnička pro výsadbu na záhony, k řezu i jako bylina. Má bohatě větvené lodyhy a podlouhlé listy, dosahuje výšky asi 70 až 80 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu 15 cm nad zemí znovu obrazí i vykvetou. Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě zásobené živinami, na slunci či v polostínu. Kvete od jara až do pozdního podzimu. Sběr květu probíhá ve fázi rozevírání úborů a listy se sbírají mladé.

Základní informace o měsíčku:

Typletnička
Čeleďhvězdnicovité, Asteraceae
PůvodJih Evropy
Výška70 až 80 cm
Tvarpolokulovitý, rozkladitý trs
Tvarování / řezdobře snáší řez
Doba kveteníod jara od června až do pozdního podzimu, klidně do listopadu
Květkvětenstvím je úbor až 8 cm velký
Barva květužlutá nebo oranžová barva
Listpodlouhlé
Barva listuzelená
Plodúbor
Atraktivitakvět
VyužitíPoužívají se pro výsadbu na záhony, k řezu květů i jako bylina.
Trvanlivostletničky
OstatníPěstují se v záhonech, větších nádobách i k řezu.

Další druhy rostliny

Měsíček Zahradní

Měsíček zahradní uváděný také jako Calendula officinalis je léčivá, jednoletá, zřídka dvouletá bylina rostoucí z vřetenovitého kořene. Lodyha je větvená, až 50 cm vysoká. Spodní listy jsou kopisťovité, horní listy kopinatě eliptické až dlouhé 12 cm, jejich povrch chloupkatý a lepkavý na omak. Květy jsou oranžově žluté s dvouřadým zákrovem, okrajové květy jsou jazykové, ve vnitřním terči trubkovité a usazené na plochém lůžku. Kvete od června do podzimu. Plodem jsou nažky.

Léčivé účinky

Obsahuje silice, saponin, 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy a kyselinu salicylovou. Používá se sušený květ s kalichem nebo jen okvětní lístky. Vnitřně působí proti křečím, povzbuzuje sekreci žluči a proti bakteriím. Na žaludeční a dvanáctníkové vředy, krvácení z nosu, hemeroidy a alergické záněty kůže. Při zevním použití urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran, na bércové vředy a proti plísním.

Použití v kosmetice

Do přípravků zjemňujících pleť, do pleťových vod, šampónů a přírodních mýdel, na rozpraskané ruce, opruzeniny, omrzliny, popáleniny, křečové žíly, trombózy a proleženiny. Na měsíčkový olej a mast.

Odrůdy měsíčku

Pokud chcete měsíček využít v kuchyni nebo pro léčebné a kosmetické účely, můžete použít jen oranžovou, plnokvětou odrůdu Plamen.

V prodeji jsou i odrůdy Cablouna, středně vysoké rostliny s nápadným středovým terčem vyčnívajícím z trubkovitých samčích květů. Zajímavé jsou odrůdy Midas a Greenheart, květy odrůdy Neon přechází z nachové do oranžové barvy a odrůdy Daisy jsou pěkné a zajímavé díky zakrslému vzrůstu. Přechody různých barevných tónů mají odrůdy Apricot Beauty a Pacific Beauty.

Jak pěstovat měsíček

Náročnost na pěstování:  nenáročná, ideální je slunné stanoviště nebo polostínu
Teplota:letnička, nepřezimuje
Vlhkost:půdu udržovat mírně vlhkou
Množení:semeny
Zemina:propustná, hlinitopísčitá, dobře zásobená živinami
Škůdci:Mšice, padlí, houba Botrytis cinerea, skvrnitost listů bílá sněť, rez, vir bronzovitosti rajčete – Tomato spotted wilt virus, mozaiky okurky -Cucumber mosaic virus a fytoplazma žloutenky aster
Světlo:nejlépe roste na plném slunci
Voda:vyžaduje pravidelnou střední zálivku
Hnojení:běžné hnojivo na podporu květů
Přesazování:na jaře s balem na záhon nebo do větší nádoby
Letnění:venkovní rostlina
Tip:jedna z nejvíce pěstovaných rostlin na ozdobu řez i léčbu

Kdy a kde sázet

Rozmnožuje se semeny, které vyséváme na jaře, koncem března, pokud to teploty dovolí, až do léta, nejvhodnější je duben nebo začátek května. Vysejte vždy dohromady 4 až 5 semen, do sponu 30 na 40 cm. Semínka jemně zatlačte do půdy do hloubky 2 až 3 cm. Klíčení trvá asi 14 dní. Rostlina kvete od jara až do pozdního podzimu. První květy se objevují za 10 až 12 týdnů. Každý rok je vhodné měnit míst výsevu, aby se půda jednostranně nevyčerpávala.

Jak sázet 

Sazenice vysazujme na záhony až v květnu po zmrzlých. Pokud zvolíte letní výsev, v témže roce už nestihne vykvést.

Jak o rostlinu pečovat      

Letnička vyžaduje slunné a prostorné místo, na nepromáčené půdě. Semena si můžete sami posbírat. Je ozdobou každé zahrady, pěstovat se dá i v truhlíku nebo v nádobě. Pro pěstování používejte do velkých nádob na dno drenáž. Sběr květu je doporučen při rozevírání úborů a listy se sbírají mladé. Při řezu i sběru rostlina dobře obráží.

Jak zastřihávat/prostřihávat

Dobře snáší řez při použití květů k řezu. Můžete ji i zaštipovat, aby dostala kompaktní tvar.

Přesazování        

Pokud ji přesazujete i s kořenovým balem a má pravidelnou zálivku, rostlina dobře zakoření. Rostliny v nádobách přesaďte do většího květináče čerstvou zeminou.

Pěstování rostliny na balkoně 

Měsíček lze pěstovat na zahradě i v nádobách na balkonu i terase. Vhodné je sázení do samozavlažovacích nádob kvůli zajištění pravidelné zálivky a přihnojování pro podporu květů.

Účinky rostliny/Zdravotní přínos      

antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Usušené květy měsíčku uchovávejte v plechovkách nebo dózách z hnědého skla. Připravit z něj můžete třeba mast, tinkturu i čaj. Mast, tinktura a měsíčkový olej je zevně vhodný na křečové žíly, hnisavé rány, pohmožděné svaly, bércové vředy, omrzliny, popáleniny a plísňová onemocnění. Ulevuje i při poštípání a bodnutí hmyzem.

Vnitřně se používá na pročištění krve a organismu, podporu krevního oběhu, záněty sliznic trávicího ústrojí, zvýšení tvorby žluči při jaterních chorobách, potížích se žlučníkem, zánětech močového měchýře a močových cest, pro snížení krevního tlaku, mírné zpomalení srdeční činnosti, astma a úporný kašel.     

Recepty/Využití

Měsíček lékařský je vhodný na pěstování i jako bylinka a koření. Občas se s ním nahrazuje drahý šafrán. K barvení je využíván při výrobě mnoha různých potravin. Jak sušit měsíček lékařský? Ve větrané místnosti za přístupu vzduchu na podložce.     

Měsíčková mast

Výroba masti z měsíčku lékařského je snadná. Vezměte 4 hrsti květů, stonků a listů, nadrobno je nasekejte a rozehřejte 500 g sádla. Do sádla vsypte měsíček, nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte. Nechte 1 den odstát. Pak slabě zahřejte a přefiltrujte přes plátno. Skladujte v lednici. Používejte na pooperační jizvy, strie, křečové žíly, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskanou kůži, řezné rány, drobná poranění, hemoroidy a sluneční spáleniny.

Čaj z měsíčku lékařského – recept

1 vrchovatá lžička květů, stonků a listů na 1/4 litru. Pijte 2 šálky čajedenně jako prevenci a 3 až 4 šálky denně jako léčbu. Užívejte na čištění krve, infekční žloutenku, onemocnění jater, škrkavku, průjem, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděnou, nepravidelnou i bolestivou menstruaci. Měsíček lékařský se dá použít i na koupel. Chcete-li užívat měsíček lékařský v těhotenství, poraďte se s lékařem.

Měsíček lékařský – tinktura

Plnou hrst květů dejte na 1 litr pálenky nebo vodky, nechte vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Užívejte na sílení účinků čaje, jako obklad na rány, pohmožděniny, výrony krve, přetažené svaly, hnisavé vředy, otoky a nádory.

Kde koupit semínka/rostlinu

Předpěstované sazenice i hotové rostliny zakoupíte v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka se dají koupit i online, ale můžete si je i sesbírat a zasadit příští rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.