Návod na správné pěstování Aloe Vera

Aloe Vera si můžeme bez problému pěstovat doma v květináči. Mnohým domácím pěstitelům slouží jako dekorace. Původně jde o pouštní rostlinu a její údržba není příliš náročná. Při pěstování Aloe Vera je důležité dodržet jen pár podmínek.

Kde si pořídíte rostlinu

Aloe Vera koupíte v zahrádkářství, květinářství i hobbymarketu. Lze si dokonce pořídit i semena této rostliny. Aloe Vera se pomocí nich rozmnožuje. Můžete ji množit i pomocí řízků, ze kterých vyrostou nové rostlinky, které se velmi snadno přesadí a pěstují dál. S pěstováním je ideální začít v obvyklém jarním období, když venkovní teplota vystoupí nad 20 °C.

Tip: Jak pěstovat Zamioculcas zamiifolia?

Jak začít a jakou použít půdu

Řízkování se nejlépe provádí během léta. Výhony nechte nejprve dva dny zaschnout a pak je teprve vysaďte. Pro Aloe Vera se nejlépe hodí propustná půda, která je kombinovaná s pískem. Ideální poměr složek je třetina kompostu, k tomu třetina listové zeminy a třetina písku. Do půdy je občas třeba přidat minerální hnojivo, v zimě pak nehnojíme. Rostlinu přesazujeme na jaře a často postačí jen vyměnit vrchní část zeminy.

Světlo, teplota a zalévání

Aloe Vera má ráda sluneční paprsky a proto ji umístěte k oknu, nejlépe směřujícímu na jih. K růsti jí vyhovuje běžná pokojová teplota a v zimě by neměla nikdy klesnout pod 5 °C. Má ráda sušší prostředí a nemá ráda průvan. Rostlina je zvyklá na sucho, proto ji není třeba příliš zavlažovat. Nejčastější chybou při pěstování Aloe Vera je přelévání, při kterém uhnívají kořeny. Aloe Vera proto stačí zalévat jednou týdně a v zimních měsících jednou za tři týdny až měsíc.

Léčivé účinky Aloe Vera

Aloe Vera má blahodárné účinky zejména při léčbě odřenin a popálenin. Šťávu je třeba vymačkat z listů. Tato šťáva se používá pro léčbu kožních onemocnění, ekzémů i akné. Kosmetický průmysl využívá šťávu z Aloe Vera při výrobě kosmetických přípravků k ošetření pokožky. Stále více se Aloe Vera dostává i do zdravotnictví. Jeho blahodárné účinky jsou zcela prokazatelné. Zkuste si proto doma vypěstovat svou vlastní Aloe Vera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.