Jak pěstovat Zamioculcas zamiifolia?

Zamioculcas, česky zamiokulkas, je oblíbenou pokojovou rostlinou. Působí exotickým dojmem a péče i něj je velmi snadná.

V našich podmínkách se zamiokulkas dobře pěstuje jako pokojová rostlina. Svým atraktivním vzhledem připomíná spíše sukulenty. Je vysoký až půl metru a má lesklé, smaragdově zelené listy. Jednotlivá vřetena vyrůstají z pacibulek v zemi. Při barevném sladění s květináčem je tato rostlina krásným dekorativním prvkem ve vašem domově.

Tip: Bylinková zahrádka – průvodce krok za krokem

Péče o Zamioculcas

Rostlina pocházejí z Madagaskaru a péče je velmi nenáročná. Potřebuje k růstu rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte jej pravidelně jednou za týden, ale ne častěji. V letním období rostlinu jednou za čtrnáct dní přihnojte hnojivem pro pokojové rostliny. Na zimu je nutné zálivku omezit a čtrnáct dní před vánocemi zalévejte rostlinu zase jako v létě a přihnojujte. Budou přirůstat nové výhonky a potřebují více energie. Pak se nové výhony rozvinou a zálivku je čas opět omezit.

Přesazování rostliny

Zamiokulkas přesazujte asi jednou za dva roky nejlépe v jarním období do květináče většího asi o 5 centimetrů. Použijte k tomu běžný substrát pro pokojové rostliny a přidejte trochu písku. Na dno květináče dejte vhodnou drenáž ve formě kamínků nebo keramzitu, aby kořeny nestály ve vodě a nezačaly uhnívat. Jak vyrazí mladé, nové listy, mají svěží barvu.

Rozmnožování rostliny

Vyberte si ze dvou možností. Nejčastěji se používá dělení trsů při přesazování. Většinou lze tímto způsobem získat najednou hned několik rostlinek, protože v květináči rostou společně velmi často čtyři a více rostlin. Úspěšnost množení je vysoká. Lze zvolit i rozmnožování pomocí lístků, které umístíte do předem vyhřátého substrátu. Tak se rostliny množí v domovském prostředí při déletrvajícím suchu, kdy postupně shazují listy, které pak zakoření.

Pozor na přelití a slunce

Zamioculcas zamiifolia nesnáší přelévání a přímé sluneční světlo. Rostlina neumí přebytečnou vodu zpracovat, růst se postupně zpomalí, zastaví se, krčky vřeten zčernají, kořeny uhnijí a rostlina vám nakonec uhyne. Nepěstujte ji na přímém slunečním světle a zvolte raději polostín. Má ráda rozptýlené světlo. Přímé slunce dokáže popálit listy a rostlinu příliš oslabuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.