Jak namíchat beton?

Podle toho, jakou směs zvolíte, určíte množství vody nutné k míchání správné konzistence. Dnes se nejčastěji používá hotová suchá směs. Nepřidáváte pak písek ani vápno. Rovněž je nutné ji zalít vodou na správnou hmotnost, nejčastěji je 6 až 7 l na 40 kg pytel.

Klasická vápenná malta

Klasická malta s vápnem se mísí v poměru 3 lopaty písku, 1 lopata vápna a ½ lopaty cementu. Přidáním cementu na ¾ lopaty uděláte maltu velmi pevnou. Opět je nutné ji zalít vodou na správnou hustotu. Dávkování lze přepočítat samozřejmě i na vědra. Celkově se malta dělí na zdicí a omítací. Správná malta na ruční práci nemá vypadnout z lžíce a po jejím převrácení má celý obsah držet na ní. To je správná konzistence. Řídká směs při omítání zapříčiní, že vám nebude dobře držet na stěně.

Tip: Druhy jednotlivých omítek a jejich příprava

Beton a jeho namíchání

Namíchání betonu závisí především na velikosti použitého kameniva. Nejčastěji se používá písek a kamenivo o frakci 0/16 nebo 0/22 mm. Na 1 vědro cementu používejte 4 vědra štěrku a ½ vědra vody. Pokud potřebujete udělat suchou směs, např. na potěry a obrubníky, použijte na 1 vědro cementu 4½ vědra písku frakce 0/8 mm a ½ vědra vody. Poměry se dají dělat i na lopaty.

Zásady při zdění

Nepracujeme v dešti, v silném větru a ani při nižších teplotách než 6 °C. Při vysokých teplotách zase malta rychle vysychá a beton praská. Tam, kde aplikujeme, vždy navlhčíme prostor vodou nebo penetračním nátěrem. Používáme ochranné pracovní prostředky na ochranu zraku a pokožky.

Poustup je vždy stejný

Nejprve přidejte trochu vody z odměřeného množství do míchačky nebo nádoby na míchání. Pokud to nedodržíte, směs se vám přilepí na stěny míchačky nebo spodek kbelíku. Také si namočte do vody míchací nářadí. Do vědra dejte hotovou směs nebo poměry jednotlivých složek u klasické vápenné malty nebo betonu a začněte promíchávat. Přidejte vodu tak, aby ¼ obsahu ještě zbyla. Každý materiál se jinak mísí. Je lepší beton zředit i dosypávat postupně a tak získat vhodnou hustotu. Míchejte 3 až 5 minut. Na zdění a betonáž počkejte 5 až 10 minut a znovu promíchejte. Pak je směs připravena k aplikaci. Doba zpracovatelnosti je 1 až 2 hodiny a dá se ještě jednou nadstavit s malým objemem vody a následným opětovným mícháním směsi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.