Výpadek elektřiny: Kde ho sledovat a co za ním stojí?

Příčin přerušení dodávky elektrického proudu je více. Liší se hlavně svým rozsahem. Přinášíme vám druhy a možnosti sledování výpadků elektřiny a poruch a jak se řeší tyto situace na jednotlivých úrovních distribuční a přenosové soustavy.

Lokální výpadek elektřiny

Výpadky elektřiny v domácnosti jsou nejčastější a bývají způsobeny třeba poruchou elektrického spotřebiče nebo přetížením elektrické sítě, což vede k vypnutí hlavního elektrického jističe, proudového chrániče nebo přepálení pojistek. Někdy stačí zapnout více spotřebičů s vysokou spotřebou neboli energetickým příkonem. Pokud svítí venkovní osvětlení, je funkční kolejová doprava a nedošlo k výpadku elektřiny ani u sousedů, zkontrolujte doma jističe a pojistky. Většinou stačí nahodit zpátky hlavní jistič nebo vyměnit danou pojistku.

Plošný výpadek elektřiny

Pokud přerušení dodávky elektrického proudu postihne celou ulici, část města nebo celou vesnici, jedná se o plošný výpadek. Příčinou bývá porucha v samotné přenosové soustavě nebo porušené nadzemní vedení nízkého napětí. Je třeba vyčkat na znovuobnovení dodávek elektřiny. Každá distribuční společnost má poruchovou linku, na kterou lze zavolat, ale při plošných výpadcích jsou často přetížené. Aktuální informace získáte i na webových stránkách distributorů.

  DistributorPoruchová linkaWebové stránky
         ČEZTel.: 840 850 860www.cezdistribuce.cz
         E.ONTel.: 800 22 55 77www.eon-distribuce.cz
         PRETel.: 1236www.predistribuce.cz

Blackout

Blackout neboli rozsáhlý výpadek dodávky elektrického proudu na velkém území označuje situace, při níž výpadek elektřiny postihne velké množství lidí na velkém území, třeba i několika států a trvá hodiny a dny. Příčinou jsou často různé přírodní vlivy v rozsahu přírodních katastrof, jako je povodeň nebo větrná smršť, která vyvolá dominový efekt. Příčinou může být i nerovnováha v přenosové síti způsobená náhlým nárůstem produkce elektřiny. Nefunguje venkovní osvětlení, semafory, bankomaty a internet. Informace získáte z médií například pomocí rádia nebo na obecním úřadě.

Plánovaná odstávka elektřiny

Příčinou výpadku elektrického proudu může být i plánované přerušení dodávek elektřiny například z důvodu údržby distribučních sítí. O tom vás musí všechny distribuční společnosti informovat alespoň 15 dní předem. Jinak musí distributor dodávky elektřiny obnovit do 18 hodin od přerušení. Pokud se tak nestane, můžete po distributorovi žádat náhradu. Informace jsou dostupné na webových stránkách obcí, úředních deskách a u distributora. Společnost E.ON nabízí bezplatné zasílání informací o plánovaných odstávkách prostřednictvím SMS a emailem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.