Zařizujeme malý byt aneb Jak prostor nepřecpat k prasknutí?

heureka.cz_super-bydleni.cz_foto

Zařizování jakéhokoli bydlení je náročné. Zařizování malého bytu je ale náročnější. Proč? Do pár desítek metrů čtverečních musíte vtěsnat celý svůj život. A je to opravdová zkouška. Ale nezoufejte, máme pro vás tipy, jak i v malém bytě mít dostatek úložného prostoru bez pocitu přeplněnosti.

Rozdělte si prostor na zóny

Garsonka nebo malý dvoupokojový byt nenabízejí zrovna velkorysý prostor pro vybavení. Je proto nutné zapojit fantazii. Hned na začátku vám pomůže, když si jednotlivé prostory rozdělíte na zóny: spací, pracovní, jídelní, oddechovou. V případě garsonky vyhraďte pro spaní nejtmavší kout a umístěte do něj postel. Pracovní stůl by měl mít dostatek světla, proto se jako nejlepší prostor nabízí ten u okna. A obývací část, tedy ta oddechová s pohovkou či křeslem, by pak měla dominovat zbytku prostoru.

Využijte výšku stropů

Zejména starší byty disponují vysokými stropy. To je výhoda, kterou rozhodně využijte. Vysoké stropy v chodbě skvěle poslouží pro úložné prostory šatní skříně. Nejlepší je nechat si skříň udělat na míru. Pokud to není ve vašich možnostech, vybírejte v obchodech co možná nejvyšší šatní skříň a zbývající prostor vyplňte úložnými boxy a krabicemi. Nezapomínejte, že právě šatní skříň a chodba budou pravděpodobně vaším největším možným úložným prostorem, proto si na něm dejte záležet. 

Sáhněte po světlých barvách

Je obecně známo, že světlé barvy prostor opticky zvětšují, proto se do menších bytů mnohem více hodí sáhnout po světlém nábytku. Nebojte se bílé, krémové nebo pastelových barev. V případě dřeva zvolte také to světlejší, ať už ve studeném, nebo teplém odstínu. Nemusíte se ale vzdávat ani oblíbených tmavých barev. Jejich využití v interiéru se ale snažte držet na uzdě. Pokud tedy koupíte tmavou sedací soupravu, zbytek nábytku zvolte v bílé či jiné světlé barvě. To platí i pro vymalování zdí, při němž dejte přednost jednoduchosti a obyčejné bílé výmalbě. Zdi můžete vždycky vyplnit barevnými obrazy a dekoracemi.

Vsaďte na nábytek na míru

Abyste malý prostor využili co nejlépe a měli v něm dostatek úložných prostor, aniž byste se v bytě nemohli ani pohnout, vsaďte na nábytek na míru. Už jsme zmínili šatní skříň, ale šikovný truhlář vám vyrobí na míru i takovou komodu, obývací sestavu nebo postel. Navíc vám poradí ohledně materiálů či umístění. Největší výhodou takového nábytku ale je, že si ho můžete přizpůsobit svým potřebám a využít ho opravdu naplno. Ne vždy totiž najdete perfektní kus nábytku, který bude multifunkční. A právě multifunkčnost je klíčem při zařizování malých prostor.

Nepřehánějte to s doplňky

Abyste udrželi prostor vzdušný a aby nepůsobil příliš přeplněně, nestačí jen vybrat správné kusy nábytku, ale svou roli hrají také dekorace. S těmi to nepřehánějte. Vězte, že opravdu nepotřebujete zaplnit každou zeď obrazy a fotkami. Vsaďte raději na střídmost a zvolte několik dekorativních kousků, které budou v interiéru hrát prim. Skvělé jsou například zrcadla, ta nejenom že jsou praktická, ale prostor také opticky zvětšují. Na rostliny si zase vyhraďte jednu zeď, pokud jich máte mnoho. A báječnými doplňky, které do interiéru vnesou i trochu barev, jsou nejrůznější dekorativní polštáře, barevné přehozy či nápadité povlečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.